<< EK8 EK10 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 9, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Mäntyvaara 3
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK9, 3.5km, nopein: 74km/h
SijNroNimiTulosEro
17Lindholm Emil2:50,2
26Pietarinen Eerik2:50,50,3
35Mänty Marko2:52,22,0
42Asunmaa Teemu2:53,33,1
512Katsuta Takamoto2:53,43,2
69Ketomäki Jukka2:53,93,7
711Pieniazek Lukasz2:53,93,7
810Tukiainen Tomi2:54,03,8
93Salo Juha2:55,55,3
108Arai Hiroki2:56,15,9
1114Eskelinen Mikko2:56,46,2
124Nikara Jarkko2:56,56,3
1313Kasi Jukka2:58,48,2
1425Burger Kees2:59,49,2
1528Lyytikäinen Pasi2:59,89,6
1633Autio Jarmo3:02,312,1
1727Shaymiev Radik3:02,912,7
1826Stugemo Lars3:04,013,8
1944Korkiakoski Esa3:14,624,4
2043Lokka Risto3:15,024,8
2138Martti Yrjö3:18,428,2
2239Toporov Oleg3:19,829,6
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik1:32:25,1
22Asunmaa Teemu1:33:09,4 44,3
37Lindholm Emil1:34:01,1 1:36,0
49Ketomäki Jukka1:34:13,9 1:48,8
512Katsuta Takamoto1:34:28,8 2:03,7
610Tukiainen Tomi1:34:52,0 2:26,9
74Nikara Jarkko1:35:14,0*2:48,9
85Mänty Marko1:35:22,3 2:57,2
911Pieniazek Lukasz1:35:38,6 3:13,5
103Salo Juha1:36:30,0 4:04,9
1113Kasi Jukka1:37:54,6 5:29,5
128Arai Hiroki1:37:56,5 5:31,4
1314Eskelinen Mikko1:39:01,5 6:36,4
1425Burger Kees1:40:10,0 7:44,9
1528Lyytikäinen Pasi1:42:25,7 10:00,6
1627Shaymiev Radik1:45:55,7 13:30,6
1738Martti Yrjö1:50:23,8 17:58,7
1826Stugemo Lars1:51:44,9*19:19,8
1943Lokka Risto1:52:04,1 19:39,0
2033Autio Jarmo1:52:31,2 20:06,1
2144Korkiakoski Esa1:59:13,3*26:48,2
2239Toporov Oleg1:59:44,4*27:19,3


Keskeyttäneet: 15, Habaj Lukasz, 7A, Tekninen vika  -   29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika  -   37, Seppä Rami, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   39, Toporov Oleg, 7A, Ennakko, 1:00,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK9, 3.5km, nopein: 70.2km/h
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa2:59,6
223Tokee Joonas3:00,50,9
319Hautamäki Ville3:01,82,2
424Pietarinen Henrik3:02,42,8
522Selivaara Antti3:02,73,1
636Vuokila Miikka3:05,55,9
720Hosike Jarkko3:07,27,6
842Vuorio Pekka3:09,910,3
932Rigler Gerald3:10,911,3
1041Penttilä Kai3:11,712,1
1140Ikonen Jukka3:11,812,2
1235Lahtinen Timo3:12,613,0
1334Kaikkonen Veli-Matti3:18,018,4
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa1:37:32,3
223Tokee Joonas1:38:10,6 38,3
319Hautamäki Ville1:39:31,3 1:59,0
436Vuokila Miikka1:40:49,9 3:17,6
522Selivaara Antti1:42:12,2 4:39,9
620Hosike Jarkko1:43:30,1 5:57,8
741Penttilä Kai1:46:31,5 8:59,2
842Vuorio Pekka1:47:50,3 10:18,0
940Ikonen Jukka1:48:40,5*11:08,2
1035Lahtinen Timo1:50:05,9 12:33,6
1134Kaikkonen Veli-Matti1:51:44,0 14:11,7
1232Rigler Gerald1:58:20,1*20:47,8
1324Pietarinen Henrik2:00:54,7 23:22,4


Keskeyttäneet: 17, Jansson Jacob, 9A, Tekninen vika  -   21, Tahko Riku, 5F, Tekninen vika  -   30, Kuikka Jari, 6A, Tekninen vika  -   31, Keskiniva Jussi, 5F, Tekninen vika  -   45, Petrocco Lucio, 8B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 40, Ikonen Jukka, 8A, Ennakko, 1:00,0  -   32, Rigler Gerald, 5C, Myöhä, 40,0  -   21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK9, 3.5km, nopein: 65.7km/h
SijNroNimiTulosEro
146Kinnunen Jaro3:11,7
257Hokkala Henri3:11,80,1
348Lindberg Jussi3:12,00,3
447Mäkinen Niko3:13,11,4
567Joona Lauri3:13,41,7
649Rytkönen Anssi3:14,02,3
760Röyhkiö Aleksi3:18,46,7
862Öhman Patric3:19,67,9
968Leinonen Heikki3:21,39,6
1054Luhtaniemi Jani3:24,012,3
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi1:42:42,5*
246Kinnunen Jaro1:43:13,0 30,5
347Mäkinen Niko1:43:31,1 48,6
448Lindberg Jussi1:44:35,5 1:53,0
557Hokkala Henri1:44:50,3 2:07,8
667Joona Lauri1:45:48,3 3:05,8
768Leinonen Heikki1:46:30,3 3:47,8
862Öhman Patric1:47:43,7 5:01,2
960Röyhkiö Aleksi1:51:19,4 8:36,9
1054Luhtaniemi Jani1:53:54,3 11:11,8


Keskeyttäneet: 50, Lavio Jaakko, 7B, Tekninen vika  -   55, Koski-Lammi Heikki, 5E, Suljettu kilpailusta  -   61, Lähdeniemi Arttu, 8A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK9, 3.5km, nopein: 64.5km/h
SijNroNimiTulosEro
166Jussila Eerik3:15,4
251Teppo Jussi3:22,87,4
352Kinnunen Erno3:25,39,9
469Korkiakoski Harri3:34,419,0
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi1:46:26,2
252Kinnunen Erno1:49:58,0 3:31,8
366Jussila Eerik1:53:52,9 7:26,7
469Korkiakoski Harri1:58:29,9*12:03,7


Keskeyttäneet: 53, Veikkanen Niko, 9A, Tekninen vika  -   56, Vilenius Tomi, 8B, Suljettu kilpailusta  -   58, Korvola Sami, 5E, Suljettu kilpailusta  -   63, Saarnio Jari, 5F, Tekninen vika  -   64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 69, Korkiakoski Harri, 5D, Myöhä, 2:00,0
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK9, 3.5km, nopein: 61km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani3:26,7
270Muhonen Reijo3:31,34,6
372Leinonen Hannu3:38,311,6
475Huotari Seppo3:38,311,6
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani1:51:39,8
270Muhonen Reijo1:55:04,4 3:24,6
375Huotari Seppo2:04:19,4*12:39,6
472Leinonen Hannu2:43:56,2*52:16,4


Keskeyttäneet: 71, Rantanen Simo, 7B, Ulosajo  -   73, Moisala Jouni, 5A, Tekninen vika  -   76, Hintsala Timo, 6B, Tekninen vika  -   77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika  -   80, Rajala Jari, 6B, Ulosajo
*AT-pisteet: 75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 8A, Myöhä, 50,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 5D, Myöhä, 2:30,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK9, 3.5km, nopein: 59.1km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas3:33,1
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas2:04:56,6


Keskeyttäneet: 82, Heinonen Mika, 8A, Tekninen vika  -   83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK9, 3.5km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK9, 3.5km, nopein: 48.1km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli4:21,7
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli2:31:15,1*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK9, 3.5km, nopein: 57.6km/h
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha3:38,9
285Pekkarinen Jarmo3:44,15,2
386Lampela Jyrki3:53,614,7
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha2:05:57,2
286Lampela Jyrki2:27:05,7 21:08,5
385Pekkarinen Jarmo2:40:07,3*34:10,1


*AT-pisteet: 85, Pekkarinen Jarmo, 5A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK9, 3.5km, nopein: 54.1km/h
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu3:53,1
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu2:17:13,4*


Keskeyttäneet: 89, Kinnunen Jari, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK9, 3.5km, nopein: 65.5km/h
SijNroNimiTulosEro
191Kortesalmi Kari3:12,4
293Viitanen Markku3:14,62,2
392Roivainen Kari3:21,69,2
490Malava Timo3:24,211,8
597Salminen Petteri3:24,712,3
696Luoto Aarre3:33,621,2
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku1:49:13,9
291Kortesalmi Kari1:52:39,2*3:25,3
392Roivainen Kari1:54:34,5 5:20,6
490Malava Timo1:54:58,5 5:44,6
596Luoto Aarre2:03:41,8 14:27,9
697Salminen Petteri2:07:52,4*18:38,5


Keskeyttäneet: 94, Niskala Teuvo, 7A, Tekninen vika  -   95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 97, Salminen Petteri, 6L, Vilppilähtö, 10,0  -   91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK9, 3.5km, nopein: 57.4km/h
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka3:39,7
298Saarinen Heikki3:47,78,0
3100Tokola Pekka4:00,120,4
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki2:11:30,3
299Manninen Ilkka2:13:53,2 2:22,9
3100Tokola Pekka2:26:55,2 15:24,9

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK9, 3.5km, nopein: 57.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma3:38,2
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma2:13:47,3

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK9, 3.5km, nopein: 61.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander3:24,8
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander2:05:32,3*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK9, 3.5km, nopein: 62km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu3:23,2
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu1:55:09,5


Keskeyttäneet: 104, Suontausta Jari, 7A, Tekninen vika
 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK9, 3.5km, nopein: 65.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka3:13,1
2106Rinne Henna-Kaisa3:53,940,8
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka1:48:37,7
2106Rinne Henna-Kaisa2:15:25,3 26:47,6

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK9, 3.5km, nopein: 55.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa3:48,5
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa2:22:47,6

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK9, 3.5km, nopein: 59.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1110Jauhiainen Ville3:33,3
2112Aboiltiz Miguel Diaz3:49,716,4
3111Wilkman Klaus3:58,425,1
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz2:07:06,1
2111Wilkman Klaus2:11:32,1 4:26,0
3110Jauhiainen Ville2:30:57,6*23:51,5


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 110, Jauhiainen Ville, 8A, Ennakko, 1:00,0  -   109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK9, 3.5km, nopein: 56.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa3:43,2
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa2:08:31,8


Keskeyttäneet: 114, Soimetsä Jukka, 6B, Tekninen vika
 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK9, 3.5km, nopein: 54.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1116Virolainen Martti3:52,6
2117Polojärvi Osmo3:58,05,4
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo2:05:30,3
2116Virolainen Martti2:10:07,9 4:37,6

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK9, 3.5km, nopein: 56.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami3:41,7
2121Alaoja Ilkka3:53,611,9
3120Lappalainen Esko4:00,318,6
4118Virta Teemu4:25,043,3
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka2:23:48,8
2120Lappalainen Esko2:24:07,1 18,3
3119Kalliomäki Jami2:26:01,6 2:12,8
4118Virta Teemu2:32:55,9 9:07,1


Keskeyttäneet: 122, Pekkarinen Janne, 7B, Ulosajo
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK9, 3.5km, nopein: 62.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1131Piispanen Antti3:22,6
2134Lampela Manu3:26,64,0
3124Dianoff Tomi3:36,614,0
4129Lehtonen Erkki3:38,816,2
5126Salo Toni3:39,516,9
6128Laihiainen Jaakko3:47,625,0
7125Tyyskä Joona3:48,826,2
8133Flyktman Juha3:51,829,2
9123Kangas Ville3:53,230,6
10127Ojakoski Eero3:54,031,4
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu1:55:48,0
2131Piispanen Antti2:01:58,5*6:10,5
3126Salo Toni2:04:44,7 8:56,7
4125Tyyskä Joona2:05:19,0*9:31,0
5124Dianoff Tomi2:15:16,6*19:28,6
6133Flyktman Juha2:21:06,2 25:18,2
7128Laihiainen Jaakko2:22:54,0 27:06,0
8123Kangas Ville2:32:42,8 36:54,8
9127Ojakoski Eero2:35:40,8*39:52,8
10129Lehtonen Erkki2:52:46,1*56:58,1


Keskeyttäneet: 130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   132, Hast Mikko, 5F, Suljettu kilpailusta  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0  -   124, Dianoff Tomi, 8L, Vilppilähtö, 10,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0