<< EK9 EK11 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 10, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Heinunkierto
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK10, 23.27km, nopein: 121.4km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik11:30,0
22Asunmaa Teemu11:31,71,7
35Mänty Marko11:35,85,8
47Lindholm Emil11:42,512,5
512Katsuta Takamoto11:44,914,9
69Ketomäki Jukka11:49,519,5
74Nikara Jarkko11:49,919,9
83Salo Juha11:52,122,1
910Tukiainen Tomi11:54,724,7
1011Pieniazek Lukasz12:01,331,3
1113Kasi Jukka12:07,037,0
1214Eskelinen Mikko12:19,549,5
1325Burger Kees12:35,41:05,4
148Arai Hiroki12:53,61:23,6
1528Lyytikäinen Pasi12:56,61:26,6
1626Stugemo Lars13:09,61:39,6
1743Lokka Risto13:21,71:51,7
1844Korkiakoski Esa13:46,92:16,9
1938Martti Yrjö13:58,12:28,1
2027Shaymiev Radik13:59,72:29,7
2139Toporov Oleg14:00,22:30,2
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik1:43:55,1
22Asunmaa Teemu1:44:41,1 46,0
37Lindholm Emil1:45:43,6 1:48,5
49Ketomäki Jukka1:46:03,4 2:08,3
512Katsuta Takamoto1:46:13,7 2:18,6
610Tukiainen Tomi1:46:46,7 2:51,6
75Mänty Marko1:46:58,1 3:03,0
84Nikara Jarkko1:47:03,9*3:08,8
911Pieniazek Lukasz1:47:39,9 3:44,8
103Salo Juha1:48:22,1 4:27,0
1113Kasi Jukka1:50:01,6 6:06,5
128Arai Hiroki1:50:50,1 6:55,0
1314Eskelinen Mikko1:51:21,0 7:25,9
1425Burger Kees1:52:45,4 8:50,3
1528Lyytikäinen Pasi1:55:22,3 11:27,2
1627Shaymiev Radik1:59:55,4 16:00,3
1738Martti Yrjö2:04:21,9 20:26,8
1826Stugemo Lars2:04:54,5*20:59,4
1943Lokka Risto2:05:25,8 21:30,7
2044Korkiakoski Esa2:13:00,2*29:05,1
2139Toporov Oleg2:13:44,6*29:49,5


Keskeyttäneet: 15, Habaj Lukasz, 7A, Tekninen vika  -   29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika  -   33, Autio Jarmo, 9D, Tekninen vika  -   37, Seppä Rami, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   39, Toporov Oleg, 7A, Ennakko, 1:00,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK10, 23.27km, nopein: 115.7km/h
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa12:03,8
219Hautamäki Ville12:30,426,6
336Vuokila Miikka12:39,335,5
422Selivaara Antti12:50,646,8
523Tokee Joonas12:54,851,0
620Hosike Jarkko13:07,91:04,1
740Ikonen Jukka13:33,91:30,1
835Lahtinen Timo13:35,71:31,9
942Vuorio Pekka13:47,81:44,0
1041Penttilä Kai13:56,41:52,6
1132Rigler Gerald14:01,61:57,8
1234Kaikkonen Veli-Matti14:31,72:27,9
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa1:49:36,1
223Tokee Joonas1:51:05,4 1:29,3
319Hautamäki Ville1:52:01,7 2:25,6
436Vuokila Miikka1:53:29,2 3:53,1
522Selivaara Antti1:55:02,8 5:26,7
620Hosike Jarkko1:56:38,0 7:01,9
741Penttilä Kai2:00:27,9 10:51,8
842Vuorio Pekka2:01:38,1 12:02,0
940Ikonen Jukka2:02:14,4*12:38,3
1035Lahtinen Timo2:03:41,6 14:05,5
1134Kaikkonen Veli-Matti2:06:15,7 16:39,6
1232Rigler Gerald2:12:21,7*22:45,6


Keskeyttäneet: 17, Jansson Jacob, 9A, Tekninen vika  -   21, Tahko Riku, 5F, Tekninen vika  -   24, Pietarinen Henrik, 9E, Tekninen vika  -   30, Kuikka Jari, 6A, Tekninen vika  -   31, Keskiniva Jussi, 5F, Tekninen vika  -   45, Petrocco Lucio, 8B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0  -   40, Ikonen Jukka, 8A, Ennakko, 1:00,0  -   32, Rigler Gerald, 5C, Myöhä, 40,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK10, 23.27km, nopein: 109km/h
SijNroNimiTulosEro
146Kinnunen Jaro12:48,8
249Rytkönen Anssi12:53,04,2
367Joona Lauri12:55,46,6
447Mäkinen Niko12:55,87,0
548Lindberg Jussi13:05,116,3
657Hokkala Henri13:05,316,5
768Leinonen Heikki13:07,718,9
860Röyhkiö Aleksi13:12,423,6
962Öhman Patric13:25,736,9
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Kinnunen Jaro1:56:01,8
247Mäkinen Niko1:56:26,9 25,1
348Lindberg Jussi1:57:40,6 1:38,8
457Hokkala Henri1:57:55,6 1:53,8
549Rytkönen Anssi1:58:35,5*2:33,7
667Joona Lauri1:58:43,7 2:41,9
768Leinonen Heikki1:59:38,0 3:36,2
862Öhman Patric2:01:09,4 5:07,6
960Röyhkiö Aleksi2:04:31,8 8:30,0


Keskeyttäneet: 50, Lavio Jaakko, 7B, Tekninen vika  -   54, Luhtaniemi Jani, 9E, Tekninen vika  -   55, Koski-Lammi Heikki, 5E, Suljettu kilpailusta  -   61, Lähdeniemi Arttu, 8A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 9D, Ennakko, 3:00,0  -   49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK10, 23.27km, nopein: 105.3km/h
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno13:15,7
251Teppo Jussi13:32,817,1
366Jussila Eerik13:56,540,8
469Korkiakoski Harri15:54,02:38,3
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi1:59:59,0
252Kinnunen Erno2:03:13,7 3:14,7
366Jussila Eerik2:07:49,4 7:50,4
469Korkiakoski Harri2:14:23,9*14:24,9


Keskeyttäneet: 53, Veikkanen Niko, 9A, Tekninen vika  -   56, Vilenius Tomi, 8B, Suljettu kilpailusta  -   58, Korvola Sami, 5E, Suljettu kilpailusta  -   63, Saarnio Jari, 5F, Tekninen vika  -   64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 69, Korkiakoski Harri, 5D, Myöhä, 2:00,0
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK10, 23.27km, nopein: 96.4km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani14:29,1
270Muhonen Reijo15:14,445,3
372Leinonen Hannu15:14,945,8
475Huotari Seppo15:32,91:03,8
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani2:06:08,9
270Muhonen Reijo2:10:18,8 4:09,9
375Huotari Seppo2:19:52,3*13:43,4
472Leinonen Hannu2:59:11,1*53:02,2


Keskeyttäneet: 71, Rantanen Simo, 7B, Ulosajo  -   73, Moisala Jouni, 5A, Tekninen vika  -   76, Hintsala Timo, 6B, Tekninen vika  -   77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika  -   80, Rajala Jari, 6B, Ulosajo
*AT-pisteet: 75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 8A, Myöhä, 50,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 5D, Myöhä, 2:30,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK10, 23.27km, nopein: 93.9km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas14:51,8
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas2:19:48,4


Keskeyttäneet: 82, Heinonen Mika, 8A, Tekninen vika  -   83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK10, 23.27km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK10, 23.27km, nopein: 83km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli16:49,8
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli2:48:04,9*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK10, 23.27km, nopein: 92.5km/h
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha15:05,8
285Pekkarinen Jarmo15:40,234,4
386Lampela Jyrki17:25,82:20,0
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha2:21:03,0
286Lampela Jyrki2:44:31,5 23:28,5
385Pekkarinen Jarmo2:55:47,5*34:44,5


*AT-pisteet: 85, Pekkarinen Jarmo, 5A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK10, 23.27km, nopein: 83.7km/h
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu16:40,5
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu2:34:03,9*


Keskeyttäneet: 89, Kinnunen Jari, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 9E, Myöhä, 10,0  -   88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK10, 23.27km, nopein: 102.3km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku13:38,8
290Malava Timo14:18,239,4
391Kortesalmi Kari14:22,844,0
492Roivainen Kari14:25,046,2
597Salminen Petteri15:02,41:23,6
696Luoto Aarre15:43,62:04,8
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku2:02:52,7
291Kortesalmi Kari2:07:02,0*4:09,3
392Roivainen Kari2:08:59,5 6:06,8
490Malava Timo2:09:16,7 6:24,0
596Luoto Aarre2:19:25,4 16:32,7
697Salminen Petteri2:22:54,8*20:02,1


Keskeyttäneet: 94, Niskala Teuvo, 7A, Tekninen vika  -   95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0  -   97, Salminen Petteri, 6L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK10, 23.27km, nopein: 85.2km/h
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka16:23,2
2100Tokola Pekka17:17,454,2
398Saarinen Heikki17:29,11:05,9
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki2:28:59,4
299Manninen Ilkka2:30:16,4 1:17,0
3100Tokola Pekka2:44:12,6 15:13,2

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK10, 23.27km, nopein: 84.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma16:28,3
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma2:30:15,6

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK10, 23.27km, nopein: 90.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander15:24,7
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander2:20:57,0*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK10, 23.27km, nopein: 98.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu14:13,9
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu2:09:23,4


Keskeyttäneet: 104, Suontausta Jari, 7A, Tekninen vika
 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK10, 23.27km, nopein: 104.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka13:21,4
2106Rinne Henna-Kaisa14:59,41:38,0
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka2:01:59,1
2106Rinne Henna-Kaisa2:30:24,7 28:25,6

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK10, 23.27km, nopein: 88.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa15:43,7
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa2:38:31,3

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK10, 23.27km, nopein: 89.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1110Jauhiainen Ville15:39,0
2112Aboiltiz Miguel Diaz15:46,57,5
3111Wilkman Klaus16:35,256,2
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz2:22:52,6
2111Wilkman Klaus2:28:07,3 5:14,7
3110Jauhiainen Ville2:46:36,6*23:44,0


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0  -   110, Jauhiainen Ville, 8A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK10, 23.27km, nopein: 87.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa15:57,1
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa2:24:28,9


Keskeyttäneet: 114, Soimetsä Jukka, 6B, Tekninen vika
 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK10, 23.27km, nopein: 90.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo15:23,4
2116Virolainen Martti15:57,534,1
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo2:20:53,7
2116Virolainen Martti2:26:05,4 5:11,7

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK10, 23.27km, nopein: 88.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami15:44,5
2120Lappalainen Esko17:36,21:51,7
3121Alaoja Ilkka18:21,82:37,3
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1120Lappalainen Esko2:41:43,3
2119Kalliomäki Jami2:41:46,1 2,8
3121Alaoja Ilkka2:42:10,6 27,3


Keskeyttäneet: 118, Virta Teemu, 9E, Tekninen vika  -   122, Pekkarinen Janne, 7B, Ulosajo
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK10, 23.27km, nopein: 97.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1131Piispanen Antti14:22,4
2134Lampela Manu14:32,410,0
3126Salo Toni14:45,623,2
4125Tyyskä Joona14:46,924,5
5123Kangas Ville15:35,01:12,6
6124Dianoff Tomi15:45,61:23,2
7128Laihiainen Jaakko16:05,71:43,3
8127Ojakoski Eero17:42,03:19,6
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu2:10:20,4
2131Piispanen Antti2:16:20,9*6:00,5
3126Salo Toni2:19:30,3 9:09,9
4125Tyyskä Joona2:20:05,9*9:45,5
5124Dianoff Tomi2:31:02,2*20:41,8
6128Laihiainen Jaakko2:38:59,7 28:39,3
7123Kangas Ville2:48:17,8 37:57,4
8127Ojakoski Eero2:53:22,8*43:02,4


Keskeyttäneet: 129, Lehtonen Erkki, 9C, Tekninen vika  -   130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   132, Hast Mikko, 5F, Suljettu kilpailusta  -   133, Flyktman Juha, 9E, Tekninen vika  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0  -   124, Dianoff Tomi, 8L, Vilppilähtö, 10,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0  -   124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0