<< EK4       Yleiskilpailun tulos
Porvoon Autopalvelu Ralli
24.2.2019
LUOKKATULOS
KAIKKI LUOKAT
Porvoon Seudun Urheiluautoilijat ry
 
 
 
Luokka 1, Siviilirenkaat (SLADI), 2-veto/ Kuutiotilavuus vapaa, Lähti:0
 
Luokka 2, Yleinen FIA R1 ja V1600 / enint. 1600 cm3, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
1
Luukka Mika
Hostikka Essi
LprUA
LprUA
Toyota Yaris16:12,4
 
Luokka 3, Juniorit FIA R1 ja V1600 / enint. 1600 cm3, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
6
Viljamaa Peetu
Nikkinen Tero
HyUA
MäntsMK
Ford Fiesta14:58,0
2
2
Jokela Lauri
vuori jasu
FFKK
SomUA
Honda Civic15:04,6 6,66,6
3
5
Tuominen Ville
Lehtinen Jussi
ELIMÄEN MU
ELIMÄEN MU
Ford Focus15:50,1 52,145,5
4
4
Lehtinen Juho
Litjo Iiro
RaisUA
KySUA
Volkswagen Polo 16V 1.416:28,4 1:30,438,3
5
3
Haapasalmi Esko
Karhunen Janne
TamUA
TamUA
Renault Clio16:44,5 1:46,516,1
6
7
Sirkka Keijo
Blomqvist Peter
PoSUA
PoSUA
Honda Civic18:39,7 3:41,71:55,2
 
Luokka 4, VW ilmajäähdytteiset, historic, F-ryhmä / Kuutiotilavuus vapaa, Lähti:9
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
15
Haapalainen Kari
Oksanen Marko
Päij-HUA
UuUA
Volkswagen 1303 S15:02,6
2
14
Eerola Erkki
Kittelä Mikko
MäntsMK
PukMU
Volkswagen 1302 S15:08,3 5,75,7
3
9
Hannu Mika
Simola Jari
MäntsMK
JyvUA
Volkswagen 1600 TL15:58,2 55,649,9
4
16
Niittymäki Esa
Wiik Stefan
RiiUA
SiAk
Volkswagen 1302 S16:09,5*1:06,911,3
5
11
Korpela Matti
Kylkilahti Lauri
P-HUA
P-HUA
Volkswagen 1303 S16:12,8 1:10,23,3
6
12
Liukkonen Juha
Liukkonen Vesa
HRF
HRF
Volkswagen 1302 S16:18,4 1:15,85,6
7
17
Jyränkö Juhani
Lampila Antti
MäntsMK
MäntsMK
Volkswagen 1302 S16:41,5 1:38,923,1
8
10
Turunen Mikko
Marttelin Tomi
MäntsMK
VMF
Volkswagen 1302 S17:21,2 2:18,639,7

Keskeyttäneet: 8, Laaksonen Juhani, 2A, Vaihdelaatikko
*AT-pisteet: 16, Niittymäki Esa, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, 4WD, rallin säännöt art16 mukaiset autot + R-Lite / Kuutiotilavuus vapaa, Lähti:0
 
Luokka 6, WRC 2011 ja uudemmat RGT, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:0
 
Luokka 7, FIA R2/R2B, Ryhmä N/A (enint. 2000 cm3), FIA R3 ja FIN R (enint. 2500 cm3), FIA R3T/R3D, Super 1600, Ryhmä N/A (TDi 2-veto), Lähti:0
 
Luokka 8, Ryhmä F, enint. 1600 cm3, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
45
Högström Juha
Laaksonen Juha
MäntsMK
MäntsMK
Toyota Corolla GT13:49,3
 
Luokka 9, Ryhmä F / Yli 1600cm3, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
47
Paulanto Janne
Viljamaa Ahti
Hyvinkään UA
Hyvinkään UA
BMW 328i14:43,7
2
49
Forsström Juha
Salonoja Mikko
HyUA
Lavinto Karting
BMW 325i14:56,7 13,013,0
3
48
Kilpiä Mikko
Tikanmäki Tomi
LprRT
LprRT
Volvo 24014:59,5 15,82,8
4
50
Mustonen Jarmo
Tuominen Timo
UAU
SMILE
Volvo 24215:25,0 41,325,5
5
46
Kesseli Raimo
Hietanen Janne
HyUA
HyUA
Opel Manta 2.0 E15:25,2 41,50,2
 
Luokka 10, Ryhmä N/A, FIN-R / enint. 1400 cm3, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
51
Laaksonen Jani
Keltti Tero
MäntsMK
MäntsMK
Volkswagen Polo 1.414:55,2
 
Luokka 11, Historic, kaikki ikäkaudet / enint. 1300 cm3, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
18
Hållfast Keijo
Laaksonen Juha
HRF
HRCF
Toyota Starlet 1300 (KP61)15:22,4
2
20
Simola Marko
Lampi Anssi
PoSUA
PoSUA
Suzuki Swift16:44,1 1:21,71:21,7
3
19
Mattila Heikki
Parmanen Sami
THU-TEAM
THU-TEAM
Vaz 210117:17,0 1:54,632,9

Keskeyttäneet: 22, Kauppila Riku, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 12, Historic, kaikki ikäkaudet, enint. 1600 cm3, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
27
Taskinen Sami
Rokkonen Ville
KUA
HyUA
Ford Escort 160014:50,6
2
25
Soimetsä Jukka
Plusisaari Jukka
EMSC
YMK ry
Volkswagen Golf GTI15:13,3 22,722,7
3
26
Töyrylä Matti
Töyrylä Richard
PoSUA
PoSUA
Ford Escort 160015:58,7 1:08,145,4
4
28
Lindholm Bertil
Ritari Pentti
HRCF
HSTT
Ford Cortina Lotus16:44,5 1:53,945,8
5
23
Laine Esa
Härkönen Antti
NHD
HRCF
Ford Escort Twincam16:52,7 2:02,18,2

Keskeyttäneet: 24, Korte Juha, 2A, Vaihdelaatikko
 
Luokka 13, Historic, kaikki ikäkaudet, yli 1600 cm3, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
29
Anttonen Altti
Honkasalo Hannu
MäntsMK
HRCF
Volvo 24214:48,5
2
31
Sakselin Antero
Hautalahti Raimo
SomUA
AL-Myrskylä
Volvo 24215:49,8 1:01,31:01,3
3
32
Wallen Petter
Lindström Lauri
HRCF
HRCF
Saab 96 V416:30,6 1:42,140,8
4
30
Malmberg Markku
Tulppo Tuomo
I-HelUA
UAU
Volvo 142 S16:34,0 1:45,53,4
5
33
Hannunen Markku
Hannunen Jasmin
HamUA
HRCF
Volvo 142 S17:15,5 2:27,041,5
 
Luokka 14, 4 WD, rallin säännöt art 16 mukaiset autot + R-Lite, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
52
Heikkilä Asko
Kopra Seppo
PoSUA
MHJ-RT
Mitsubishi Lancer Evolution IX14:14,5
 
Luokka 15, Ryhmä N/A, FIN-R / enint. 1400 cm3, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
53
Anttonen Mikko
Siikala Antti
OriUA
OriUA
Skoda Fabia 1.4 16V15:54,8
2
54
Jyrkiäinen Suvi
Laakso Jorma
AAU
HyUA
Volkswagen Polo 1.416:56,3 1:01,51:01,5
 
Luokka 16, FIA R2/R2B, Ryhmä N/A (enint. 2000 cm3), FIA R3 ja FIN R (enint. 2500 cm3), FIA R3T/R3D, Super 1600, Ryhmä N/A (TDi 2-veto), Lähti:0
 
Luokka 17, Ryhmä F, enint. 1600 cm3, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
55
Forsgren Kim
Kärpijoki Jussi
MäntsMK
RaisUA
Toyota Starlet14:18,0
 
Luokka 18, Ryhmä F, yli 1600 cm3, Lähti:12
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
57
Kallio Jesse
Lillqvist Jan-Erik
HyUA
SiAk
Ford Escort14:24,9
2
58
Seppälä Mika
Seppälä Ari
LopUA
LopUA
Opel Astra F GSi 16V /14:39,3 14,414,4
3
63
Tyyskä Joona
Aaltonen Mika
PoSUA
PoSUA
BMW 325i (E36/2)14:56,7 31,817,4
4
61
Komu Saku-Petteri
Sirkiä Jouni
ImUA
ImUA
Ford Escort RS200014:57,1 32,20,4
5
65
Lehtonen Marko
Heikkilä Timo
LopUA
LopUA
Opel Astra F GSi 16V /15:03,9 39,06,8
6
60
Nyblom Kalle
Kanninen Veikko
NokUA
MäntsMK
BMW 32515:08,5 43,64,6
7
68
Manninen Tuomas
Toivainen Juha-Matti
PoSUA
PoSUA
Citroën Xsara VTS15:30,7 1:05,822,2
8
59
Virtanen Ville
Töytäri Juha
HamUA
HamUA
Opel Astra GSi 16V15:44,4 1:19,513,7
9
62
Huttunen Tomi
Kainulainen Eetu
LahUA
LahUA
BMW 325i (E36)15:59,0 1:34,114,6

Keskeyttäneet: 64, Vasenius Simo, 4C, Tekninen vika  -   66, Reinikainen Jarmo, 3A, Tekninen vika  -   67, Martikainen Mika, 2B, Vetoakseli
 
Luokka 19, NUOTTI,4WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
36
Rajala Jari
Perämäki Juha-Pekka
PoSUA
P-HUA
Mitsubishi Lancer Evolution IX13:29,0*
2
34
Lindberg Jussi
Tyyskä Tuuka
SiAk
PoSUA
Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)13:36,6 7,67,6
3
35
Hämäläinen Jyrki
Nyholm Tommy
SiAk
NuUA
Subaru Impreza STi14:38,8 1:09,81:02,2
4
37
Haapasalo Kai
Peltoniemi Juhani
HyUA
HyUA
Subaru Impreza WRX Sti14:57,7 1:28,718,9

*AT-pisteet: 36, Rajala Jari, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 20, NUOTTI, 2-veto,kuutiotilavuus vapaa, Lähti:7
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
43
Markkanen Kalle
Lehtola Kim
EMSC
VihUA
Peugeot 208 R213:52,8
2
40
Rantasalo Mika
Takala Ali-Ossi
RaisUA
TamUA
Opel Kadett GSi 16V13:56,6 3,83,8
3
44
Soininen Arto
Andergård Ville
PoSUA
PoSUA
BMW M3 (E36)14:23,2 30,426,6
4
38
Jokela Juha-Pekka
Haanpää Matti
FFKK
OriUA
Honda Civic Type R (EP3)14:29,2 36,46,0
5
41
Tahko Teemu
Tahko Riku
EMSC
PoSUA
Renault Twingo R215:03,6 1:10,834,4

Keskeyttäneet: 39, Lindberg Mikko, 2B, Ulosajo  -   42, Kalmi Niko, 1B, Vaihdekeppi poikki