<< EK4 Maali> Yleiskilpailun tulos
Urjalan Historic Ralli
13.10.2018
EK 5, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Urjalan Urheiluautoilijat ry
Konekorjaamo Koskinen
 
Luokka 1, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1000cm3/-1969, Lähti:1
EK5, 7.24km, nopein: 90.5km/h
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari4:48,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari40:21,4

 
Luokka 2, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1300cm3/-1969, Lähti:3
EK5, 7.24km, nopein: 99.5km/h
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti4:21,9
23Valtaala Jari4:32,710,8
32Koskinen Ari5:20,758,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti35:24,2
23Valtaala Jari36:08,1 43,9
32Koskinen Ari40:17,2 4:53,0

 
Luokka 3, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1600cm3/-1969, Lähti:6
EK5, 7.24km, nopein: 102.1km/h
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku4:15,2
29Mäkitalo Juha4:30,715,5
38Lindholm Bertil4:34,819,6
46Salminen Sakari4:38,122,9
55Honkalatva Jari4:43,328,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku34:38,2
29Mäkitalo Juha35:54,8 1:16,6
38Lindholm Bertil36:40,1 2:01,9
45Honkalatva Jari37:37,0 2:58,8
56Salminen Sakari37:46,0 3:07,8


Keskeyttäneet: 7, Sarasto Martti, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty
 
Luokka 4, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,yli1600cm3/-1969, Lähti:2
EK5, 7.24km, nopein: 96.5km/h
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha4:30,1
211Laakkonen Pentti J5:47,91:17,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha35:59,7
211Laakkonen Pentti J48:04,0 12:04,3

 
Luokka 5, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1300cm3/1970-1975, Lähti:5
EK5, 7.24km, nopein: 105.1km/h
SijNroNimiTulosEro
116Salminen Tero4:07,9
215Allinen Niko4:08,60,7
314Sinkkonen Toni4:28,320,4
413Turtia Jari4:45,637,7
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko33:47,1
216Salminen Tero35:23,4 1:36,3
314Sinkkonen Toni36:41,6 2:54,5
413Turtia Jari37:58,6 4:11,5


Keskeyttäneet: 17, Lappalainen Jussi, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 6, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1600cm3/1970-1975, Lähti:5
EK5, 7.24km, nopein: 104.6km/h
SijNroNimiTulosEro
119Loppi Kari4:09,1
221Frilander Mikko4:09,50,4
320Taskinen Sami4:09,90,8
418Paarala Rauno4:23,214,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko33:43,7
219Loppi Kari33:58,2 14,5
320Taskinen Sami34:01,2 17,5
418Paarala Rauno35:34,8 1:51,1


Keskeyttäneet: 22, Mäkelä Joni, 2B, Rengasrikko
 
Luokka 7, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, yli 1600cm3/1970-1975, Lähti:6
EK5, 7.24km, nopein: 106.3km/h
SijNroNimiTulosEro
126Hietanen Ilpo4:05,3
227Ala-Lahti Jorma4:07,01,7
328Kuukka Timo4:08,33,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo32:17,0
226Hietanen Ilpo33:35,1 1:18,1
327Ala-Lahti Jorma33:50,7 1:33,7


Keskeyttäneet: 24, Pyrhönen Pasi, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty  -   25, Valkonen Heikki, 4B, Tekninen vika  -   29, Juhannusvuori Kimmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 8, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1300cm3/1970-1981, Lähti:2
EK5, 7.24km, nopein: 92km/h
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu4:43,2
230Hakala Markku5:03,320,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu38:17,5
230Hakala Markku40:04,8 1:47,3

 
Luokka 9, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1600cm3/1970-1981, Lähti:2
EK5, 7.24km, nopein: 95.4km/h
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo4:33,1
232Blomroos Pertti4:42,79,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo36:23,0
232Blomroos Pertti37:22,1 59,1

 
Luokka 11, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1300cm3/1976-1981, Lähti:3
EK5, 7.24km, nopein: 104.3km/h
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi4:09,9
236Glad Vesa4:24,314,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi33:17,2
236Glad Vesa33:56,4 39,2


Keskeyttäneet: 35, Husso Teemu, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 12, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1600cm3/1976-1981, Lähti:1
EK5, 7.24km, nopein: 106.7km/h
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha4:04,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha33:25,4*


*AT-pisteet: 37, Laaksonen Juha, 1A, Myöhä, 40,0
 
Luokka 13, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, yli 1600cm3/1976-1981, Lähti:3
EK5, 7.24km, nopein: 105.7km/h
SijNroNimiTulosEro
140Vuori Juhani4:06,5
238Hartikka Reijo4:14,98,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
140Vuori Juhani33:27,1
238Hartikka Reijo34:25,8 58,7


Keskeyttäneet: 41, Jaatinen Matti, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 14, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1300cm3/1982-1990, Lähti:2
EK5, 7.24km, nopein: 91.6km/h
SijNroNimiTulosEro
143Siikala Antti4:44,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Siikala Antti37:51,0


Keskeyttäneet: 42, Hyrske Sami, 5A, Tekninen vika
 
Luokka 15, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1600cm3/1982-1990, Lähti:1
EK5, 7.24km, nopein: 100km/h
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa4:20,7
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa36:02,7

 
Luokka 16, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.2000cm3/1982-1990, Lähti:2
EK5, 7.24km, nopein: 99.7km/h
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku4:21,4
245Haapasalo J-P4:30,69,2
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku34:52,5
245Haapasalo J-P41:13,5 6:21,0

 
Luokka 17, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, yli 2000cm3/1982-1990, Lähti:3
EK5, 7.24km, nopein: 101.3km/h
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka4:17,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka34:24,3


Keskeyttäneet: 47, Mustapuro Onni, 3A, Tekninen vika  -   48, Tarvainen Matti.J., 3B, Ulosajo
 
Luokka 18, HRCF nuottisarja: E, F ja G1/T, GT, 1-4, vapaa/-1969, Lähti:1
EK5, 7.24km, nopein: 55.6km/h
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo7:48,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo42:42,5

 
Luokka 19, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1300cm3/1970-1990, Lähti:4
EK5, 7.24km, nopein: 103.1km/h
SijNroNimiTulosEro
154Pitkäniemi Timo4:12,8
253Selänne Juha4:15,72,9
352Eriksson Egil4:53,640,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Pitkäniemi Timo34:33,6
253Selänne Juha34:38,0 4,4
352Eriksson Egil38:54,9 4:21,3


Keskeyttäneet: 51, Karpiola Mika, 5A, Tekninen vika
 
Luokka 20, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1600cm3/1970-1990, Lähti:1
EK5, 7.24km, nopein: 100.9km/h
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi4:18,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi35:11,8

 
Luokka 21, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.2000cm3/1970-1990, Lähti:2
EK5, 7.24km, nopein: 106.1km/h
SijNroNimiTulosEro
157Westerlund Heikki4:05,6
256Aboiltiz Miguel Diaz4:09,13,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
157Westerlund Heikki33:25,8
256Aboiltiz Miguel Diaz33:37,4 11,6

 
Luokka 22, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, yli 2000cm3/1970-1990, Lähti:1
EK5, 7.24km, nopein: 97.9km/h
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu4:26,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu36:24,0

 
Luokka 23, Aircooled.fi VW Rallisarja, luokkasäännön mukaan, Lähti:8
EK5, 7.24km, nopein: 98.5km/h
SijNroNimiTulosEro
162Korpela Matti4:24,5
260Laaksonen Juhani4:28,64,1
363Hannu Mika4:30,56,0
464Laine Jukka4:32,68,1
567Niittymäki Esa4:33,69,1
665Turunen Mikko4:40,415,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
163Hannu Mika35:33,2
262Korpela Matti35:33,9 0,7
360Laaksonen Juhani36:17,3 44,1
464Laine Jukka36:44,9 1:11,7
567Niittymäki Esa36:59,9 1:26,7
665Turunen Mikko37:27,2 1:54,0


Keskeyttäneet: 61, Haapalainen Kari, 3A, Tekninen vika  -   66, Eerola Erkki, 1B, Ulosajo
 
Luokka 24, BMW Xtreme Rally, luokkasäännön mukaan, Lähti:6
EK5, 7.24km, nopein: 109.6km/h
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko3:57,9
273Alanen Matti4:02,14,2
372Parkkinen Toni4:04,86,9
469Nieminen Joni4:18,120,2
570Näsi Juha4:28,230,3
671Saarinen Timo4:30,832,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko32:32,5
273Alanen Matti32:47,1*14,6
372Parkkinen Toni33:08,3 35,8
469Nieminen Joni33:50,6 1:18,1
570Näsi Juha36:10,6 3:38,1
671Saarinen Timo36:33,0 4:00,5


*AT-pisteet: 73, Alanen Matti, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 25, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:6
EK5, 7.24km, nopein: 115.5km/h
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri3:45,7
278Kauppi Roni3:56,811,1
379Markkanen Kalle3:58,112,4
477Mäki Timo3:59,413,7
575Luosmala Tatujussi4:03,117,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri30:59,9
279Markkanen Kalle31:25,6 25,7
378Kauppi Roni31:37,8 37,9
475Luosmala Tatujussi32:26,8 1:26,9
577Mäki Timo32:45,9 1:46,0


Keskeyttäneet: 76, Silanterä Tero, 5A, Tekninen vika
 
Luokka 26, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:4
EK5, 7.24km, nopein: 106.6km/h
SijNroNimiTulosEro
181Suontausta Jari4:04,6
280Mäkelä Lauri4:10,76,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Mäkelä Lauri33:29,0
281Suontausta Jari36:49,1 3:20,1


Keskeyttäneet: 82, Kalmi Niko, 4B, Tekninen vika  -   83, Virolainen Sami, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 27, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:4
EK5, 7.24km, nopein: 106.3km/h
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami4:05,3
285Mattila Hannu4:08,22,9
387Järvinen Asko4:19,914,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami33:04,8
285Mattila Hannu33:28,2 23,4
387Järvinen Asko34:30,5 1:25,7


Keskeyttäneet: 86, Mikkola Jerry, 3C, Tekninen vika
 
Luokka 28, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:5
EK5, 7.24km, nopein: 112.2km/h
SijNroNimiTulosEro
189Paasonen Marko3:52,2
290Yrjölä Mikke4:00,88,6
393Lehtonen Jari-Pekka4:05,713,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
190Yrjölä Mikke32:08,1
289Paasonen Marko32:22,8 14,7
393Lehtonen Jari-Pekka33:21,7 1:13,6


Keskeyttäneet: 91, Kortesuo Hannu, 4B, Tekninen vika  -   92, Valtaala Elina, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 29, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:6
EK5, 7.24km, nopein: 104.7km/h
SijNroNimiTulosEro
198Jokinen Sami4:08,9
295Jorvala Juuso4:11,22,3
394Nyblom Emil4:24,215,3
499Meskus Petteri4:28,319,4
596Salminen Jari4:35,226,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
195Jorvala Juuso33:16,6
298Jokinen Sami33:39,5 22,9
399Meskus Petteri35:26,0 2:09,4
494Nyblom Emil36:27,8*3:11,2
596Salminen Jari37:45,5 4:28,9


Keskeyttäneet: 97, Vilenius Kimmo, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 94, Nyblom Emil, 5A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 30, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:20
EK5, 7.24km, nopein: 113.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi3:49,4
2112Loppi Sami3:58,38,9
3117Richardt Tuomas4:04,915,5
4103Mattila Antti4:05,916,5
5111Laurila Hannu4:07,117,7
6107Gylden Ari4:08,619,2
7118Hiekkavuo Pasi4:10,821,4
8114Tyllinen Jenna4:14,725,3
9119Juupajärvi Joonas4:16,427,0
10101Kauppi Juuso4:18,328,9
11109Baarman Bjarne4:20,230,8
12108Kaakinen Jere4:27,538,1
13120Uusi-Rauva Antti4:27,738,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi31:34,0
2112Loppi Sami32:45,7 1:11,7
3117Richardt Tuomas33:04,6 1:30,6
4107Gylden Ari33:23,3 1:49,3
5118Hiekkavuo Pasi33:33,9 1:59,9
6111Laurila Hannu33:38,6 2:04,6
7103Mattila Antti33:39,8*2:05,8
8108Kaakinen Jere34:05,8 2:31,8
9109Baarman Bjarne34:12,6 2:38,6
10101Kauppi Juuso34:38,9 3:04,9
11114Tyllinen Jenna34:44,6 3:10,6
12119Juupajärvi Joonas34:47,7 3:13,7
13120Uusi-Rauva Antti36:44,9 5:10,9


Keskeyttäneet: 102, Kohtaniemi Jarkko, 3B, Tekninen vika  -   105, Tuomainen Sami, 1B, Ulosajo  -   106, Savilaakso Timo, 1B, Tekninen vika  -   110, Laaksonen Rasmus, 4B, Tekninen vika  -   113, Laine Lauri, 3C, Tekninen vika  -   115, Ågren Jorma, 5A, Tekninen vika  -   116, Viitasaari Jari, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 103, Mattila Antti, 5A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 31, Yleinen V1600, 1400 Trophy, Lähti:3
EK5, 7.24km, nopein: 103.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi4:12,9
2123Honkanen Jarmo4:23,310,4
3121Koskinen Jani4:28,015,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi33:41,4
2123Honkanen Jarmo34:37,7 56,3
3121Koskinen Jani35:37,0 1:55,6

 
Luokka 32, Juniorit V1600, 1400 Trophy, Lähti:11
EK5, 7.24km, nopein: 100.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli4:19,7
2128Kangastie Timo4:22,42,7
3127Savikko Aleksi4:22,52,8
4129Jokela Lauri4:23,23,5
5125Launonen Marko4:26,36,6
6134Koskinen Jussi4:34,815,1
7131Riutta Ari-Pekka4:36,516,8
8132Tiinus Risto4:37,017,3
9126Valkama Timo4:58,739,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli34:42,0
2129Jokela Lauri35:05,9 23,9
3127Savikko Aleksi35:36,7 54,7
4125Launonen Marko35:42,1 1:00,1
5128Kangastie Timo35:46,6 1:04,6
6131Riutta Ari-Pekka35:52,1 1:10,1
7132Tiinus Risto36:38,8 1:56,8
8134Koskinen Jussi37:07,9 2:25,9
9126Valkama Timo40:25,0 5:43,0


Keskeyttäneet: 124, Koskinen Kimmo, 2B, Ulosajo  -   130, Kylökäs Juuso, 4B, Tekninen vika