<< EK4 Maali> Yleiskilpailun tulos
Kaloppi Ralli
12.1.2019
EK 5, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Karkkilan UA/Lopen UA
Nyynäinen 2
 
Luokka 1, nuotti 4 WD, Rallin säännöt art 16 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:8
EK5, 8.58km, nopein: 119.3km/h
SijNroNimiTulosEro
15Mäenpää Timo4:19,0
26Samsonas Martynas4:21,02,0
32Burger Kees4:24,05,0
48Salminen Juha4:26,17,1
51Hämäläinen Kari4:30,911,9
69Reinikainen Petri4:51,132,1
77Kopra Seppo6:32,42:13,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Burger Kees21:11,2
25Mäenpää Timo21:11,6 0,4
36Samsonas Martynas21:13,8 2,6
48Salminen Juha21:30,5 19,3
51Hämäläinen Kari22:05,8*54,6
69Reinikainen Petri22:50,3 1:39,1
77Kopra Seppo23:25,5 2:14,3


Keskeyttäneet: 4, Juolahti Arto, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 4, Juolahti Arto, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   1, Hämäläinen Kari, 5L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 3, nuotti FIA R2/R2B, Ryhmä N/A enintään 2000 cm3, FIA R3 ja FIN R enintään 2500 cm3, FIA R3T/R3D, Super 1600, Ryhmä N/A (TDi 2-veto), Lähti:3
EK5, 8.58km, nopein: 114.2km/h
SijNroNimiTulosEro
111Markkanen Kalle4:30,4
212Piironen Ajari4:36,05,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Markkanen Kalle22:22,7
212Piironen Ajari22:42,5*19,8


Keskeyttäneet: 10, Kalmi Niko, 4A, Ulosajo
*AT-pisteet: 12, Piironen Ajari, 5L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 8, nuotti Historic kaikki ikäkaudet yli 1600 cm3, Lähti:3
EK5, 8.58km, nopein: 108.8km/h
SijNroNimiTulosEro
123Laine Antero4:44,0
221Hannuksela Tommi4:45,41,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
123Laine Antero23:06,6
221Hannuksela Tommi23:36,4 29,8


Keskeyttäneet: 22, Sirro Martti, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 9, nuotti 4 WD, Rallin säännöt art 16 mukaiset autot kuutiotilavuus vapaa, Lähti:3
EK5, 8.58km, nopein: 104.6km/h
SijNroNimiTulosEro
126Haapasalo Kai4:55,2
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
126Haapasalo Kai23:56,7


Keskeyttäneet: 24, Haataja Mikko, 1B, Tekninen vika  -   25, Rajala Jari, 1L, Tekninen vika
 
Luokka 10, nuotti FIA R1 ja V1600 enintään 1600 cm3, Ryhmä N/A enintään 1400 cm3, Lähti:2
EK5, 8.58km, nopein: 98.7km/h
SijNroNimiTulosEro
128Vähämaa Atte5:12,8
227Laakso Jorma5:22,59,7
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Vähämaa Atte25:51,7
227Laakso Jorma28:33,3*2:41,6


*AT-pisteet: 27, Laakso Jorma, 1A, Myöhä, 2:00,0
 
Luokka 13, nuotti Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:7
EK5, 8.58km, nopein: 114.4km/h
SijNroNimiTulosEro
119Rantasalo Mika4:30,1
217Rostedt Kimmo4:38,18,0
316Soininen Arto4:41,311,2
414Kölhi Petri4:52,222,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
119Rantasalo Mika21:54,7
217Rostedt Kimmo22:59,1 1:04,4
316Soininen Arto23:12,7 1:18,0
414Kölhi Petri23:49,0 1:54,3


Keskeyttäneet: 15, Piiroinen Erkki, 1B, Tekninen vika  -   18, Kunttu Tomi, 4B, Tekninen vika  -   20, Nevä Samuli, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 17, Ryhmä F enintään 1600 cm3, Lähti:5
EK5, 8.58km, nopein: 109.7km/h
SijNroNimiTulosEro
140Koskela Toni4:41,5
238Mikkola Jerry4:42,51,0
336Saari Sami4:43,31,8
437Karhumäki Jouko5:20,138,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
138Mikkola Jerry23:03,7
240Koskela Toni23:08,2 4,5
336Saari Sami23:12,6 8,9
437Karhumäki Jouko26:07,2 3:03,5


Keskeyttäneet: 39, Mansikkamäki Marko, 4A, Sähköt
 
Luokka 18, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:8
EK5, 8.58km, nopein: 112.1km/h
SijNroNimiTulosEro
142Välilä Tuomas4:35,5
247Jalava Toni4:41,25,7
341Nordberg Jussi4:46,611,1
443Hinkka Reijo4:49,213,7
544Reunanen Petri4:51,716,2
646Torkell Toni4:52,817,3
748Kilpiä Mikko4:56,621,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
142Välilä Tuomas22:32,0
241Nordberg Jussi22:59,0 27,0
347Jalava Toni23:01,1 29,1
444Reunanen Petri23:34,1 1:02,1
546Torkell Toni23:52,3 1:20,3
643Hinkka Reijo23:57,0 1:25,0
748Kilpiä Mikko24:08,7 1:36,7


Keskeyttäneet: 45, Sorjasaari Jyrki, 5B, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet yli 1600 cm3, Lähti:8
EK5, 8.58km, nopein: 109.8km/h
SijNroNimiTulosEro
151Rantala Ilkka4:41,4
252Leino Miika4:55,113,7
349Salminen Tero4:59,117,7
450Lindberg Janne5:02,020,6
553Loppi Kari5:07,325,9
654Sarasto Martti5:36,555,1
755Haake Jesse-Joonas5:50,91:09,5
856Koskinen Ari5:59,51:18,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Rantala Ilkka23:01,4
250Lindberg Janne23:44,9 43,5
352Leino Miika24:14,3 1:12,9
449Salminen Tero24:20,6 1:19,2
553Loppi Kari25:14,8 2:13,4
654Sarasto Martti27:02,0 4:00,6
755Haake Jesse-Joonas28:12,6 5:11,2
856Koskinen Ari28:45,2 5:43,8

 
Luokka 23, FIA R1 ja V1600 enintään 1600 cm3, Ryhmä N/A enintään 1400 cm3, Lähti:6
EK5, 8.58km, nopein: 102.2km/h
SijNroNimiTulosEro
131Litjo Iiro5:02,1
234Nikula Pauli5:14,312,2
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
131Litjo Iiro24:35,7
234Nikula Pauli25:22,3 46,6


Keskeyttäneet: 29, Viljamaa Peetu, 4A, Tekninen vika  -   30, Tiainen Saku, 5A, Tekninen vika  -   32, Anttonen Mikko, 3B, Ulosajo  -   33, Jokela Lauri, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 25, Ryhmä F enintään 1600 cm3, Lähti:5
EK5, 8.58km, nopein: 108.2km/h
SijNroNimiTulosEro
161Forsgren Kim4:45,5
259Koskinen Petri5:02,216,7
358Kainulainen Eetu5:02,817,3
457Aaltonen Kari5:21,135,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Forsgren Kim22:51,3
259Koskinen Petri24:13,5 1:22,2
358Kainulainen Eetu25:07,6 2:16,3
457Aaltonen Kari25:36,7 2:45,4


Keskeyttäneet: 60, Jorvala Juuso, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 26, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:14
EK5, 8.58km, nopein: 110km/h
SijNroNimiTulosEro
162Vasenius Simo4:40,9
264Rantanen Joonas4:46,85,9
365Hutri Esa4:47,66,7
463Seppälä Mika4:47,86,9
566Lehtonen Marko4:48,37,4
673Richardt Tuomas4:55,915,0
767Gylden Ari4:58,117,2
869Kirjonen Esa4:59,118,2
970Kononen Olli-Pekka5:01,220,3
1071Kauppinen Petteri5:14,433,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
162Vasenius Simo23:09,9
263Seppälä Mika23:25,0 15,1
366Lehtonen Marko23:29,0 19,1
465Hutri Esa23:41,8 31,9
573Richardt Tuomas23:42,2 32,3
667Gylden Ari23:45,9 36,0
770Kononen Olli-Pekka23:54,1 44,2
869Kirjonen Esa24:06,2 56,3
964Rantanen Joonas24:39,4 1:29,5
1071Kauppinen Petteri26:12,5 3:02,6


Keskeyttäneet: 68, Rihu Jani, 1B, Tekninen vika  -   72, Hiekkavuo Pasi, 4A, Tekninen vika  -   74, Laine Lauri, 2A, Ulosajo  -   75, Jousi Niko, 3A, Tekninen vika