<< EK3 EK5 >> Yleiskilpailun tulos
Urjalan Historic Ralli
13.10.2018
EK 4, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Urjalan Urheiluautoilijat ry
Neste Urjala
 
Luokka 1, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1000cm3/-1969, Lähti:1
EK4, 20.9km, nopein: 81.5km/h
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari15:23,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari35:33,3

 
Luokka 2, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1300cm3/-1969, Lähti:3
EK4, 20.9km, nopein: 103.3km/h
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti12:08,5
23Valtaala Jari12:33,424,9
32Koskinen Ari13:54,21:45,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti31:02,3
23Valtaala Jari31:35,4 33,1
32Koskinen Ari34:56,5 3:54,2

 
Luokka 3, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1600cm3/-1969, Lähti:6
EK4, 20.9km, nopein: 105.8km/h
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku11:51,1
29Mäkitalo Juha12:38,447,3
38Lindholm Bertil12:45,754,6
45Honkalatva Jari12:52,21:01,1
56Salminen Sakari13:11,21:20,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku30:23,0
29Mäkitalo Juha31:24,1 1:01,1
38Lindholm Bertil32:05,3 1:42,3
45Honkalatva Jari32:53,7 2:30,7
56Salminen Sakari33:07,9 2:44,9


Keskeyttäneet: 7, Sarasto Martti, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty
 
Luokka 4, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,yli1600cm3/-1969, Lähti:2
EK4, 20.9km, nopein: 102.2km/h
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha12:16,0
211Laakkonen Pentti J16:40,24:24,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha31:29,6
211Laakkonen Pentti J42:16,1 10:46,5

 
Luokka 5, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1300cm3/1970-1975, Lähti:5
EK4, 20.9km, nopein: 107.9km/h
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko11:37,1
214Sinkkonen Toni12:36,859,7
316Salminen Tero12:44,21:07,1
413Turtia Jari13:07,81:30,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko29:38,5
216Salminen Tero31:15,5 1:37,0
314Sinkkonen Toni32:13,3 2:34,8
413Turtia Jari33:13,0 3:34,5


Keskeyttäneet: 17, Lappalainen Jussi, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 6, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1600cm3/1970-1975, Lähti:5
EK4, 20.9km, nopein: 107.9km/h
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko11:37,0
219Loppi Kari11:38,21,2
320Taskinen Sami11:40,73,7
418Paarala Rauno12:13,836,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko29:34,2
219Loppi Kari29:49,1 14,9
320Taskinen Sami29:51,3 17,1
418Paarala Rauno31:11,6 1:37,4


Keskeyttäneet: 22, Mäkelä Joni, 2B, Rengasrikko
 
Luokka 7, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, yli 1600cm3/1970-1975, Lähti:6
EK4, 20.9km, nopein: 113.5km/h
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo11:03,1
227Ala-Lahti Jorma11:33,630,5
326Hietanen Ilpo11:38,935,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo28:08,7
226Hietanen Ilpo29:29,8 1:21,1
327Ala-Lahti Jorma29:43,7 1:35,0


Keskeyttäneet: 24, Pyrhönen Pasi, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty  -   25, Valkonen Heikki, 4B, Tekninen vika  -   29, Juhannusvuori Kimmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 8, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1300cm3/1970-1981, Lähti:2
EK4, 20.9km, nopein: 93.6km/h
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu13:23,5
230Hakala Markku14:04,440,9
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu33:34,3
230Hakala Markku35:01,5 1:27,2

 
Luokka 9, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1600cm3/1970-1981, Lähti:2
EK4, 20.9km, nopein: 99.5km/h
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo12:35,9
232Blomroos Pertti12:55,219,3
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo31:49,9
232Blomroos Pertti32:39,4 49,5

 
Luokka 11, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1300cm3/1976-1981, Lähti:3
EK4, 20.9km, nopein: 107.9km/h
SijNroNimiTulosEro
136Glad Vesa11:37,0
234Järvinen Tommi11:37,20,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi29:07,3
236Glad Vesa29:32,1 24,8


Keskeyttäneet: 35, Husso Teemu, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 12, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1600cm3/1976-1981, Lähti:1
EK4, 20.9km, nopein: 110.7km/h
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha11:19,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha29:21,1*


*AT-pisteet: 37, Laaksonen Juha, 1A, Myöhä, 40,0
 
Luokka 13, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, yli 1600cm3/1976-1981, Lähti:3
EK4, 20.9km, nopein: 108.8km/h
SijNroNimiTulosEro
140Vuori Juhani11:31,5
238Hartikka Reijo11:47,315,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
140Vuori Juhani29:20,6
238Hartikka Reijo30:10,9 50,3


Keskeyttäneet: 41, Jaatinen Matti, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 14, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1300cm3/1982-1990, Lähti:2
EK4, 20.9km, nopein: 95.7km/h
SijNroNimiTulosEro
143Siikala Antti13:05,9
242Hyrske Sami14:46,71:40,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Siikala Antti33:06,5
242Hyrske Sami34:33,4 1:26,9

 
Luokka 15, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1600cm3/1982-1990, Lähti:1
EK4, 20.9km, nopein: 101.7km/h
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa12:19,6
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa31:42,0

 
Luokka 16, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.2000cm3/1982-1990, Lähti:2
EK4, 20.9km, nopein: 104.2km/h
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku12:02,2
245Haapasalo J-P18:07,66:05,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku30:31,1
245Haapasalo J-P36:42,9 6:11,8

 
Luokka 17, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, yli 2000cm3/1982-1990, Lähti:3
EK4, 20.9km, nopein: 105.4km/h
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka11:54,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka30:06,9


Keskeyttäneet: 47, Mustapuro Onni, 3A, Tekninen vika  -   48, Tarvainen Matti.J., 3B, Ulosajo
 
Luokka 18, HRCF nuottisarja: E, F ja G1/T, GT, 1-4, vapaa/-1969, Lähti:1
EK4, 20.9km, nopein: 81.6km/h
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo15:21,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo34:54,0

 
Luokka 19, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1300cm3/1970-1990, Lähti:4
EK4, 20.9km, nopein: 105.4km/h
SijNroNimiTulosEro
151Karpiola Mika11:54,0
253Selänne Juha12:02,78,7
354Pitkäniemi Timo12:04,210,2
452Eriksson Egil13:38,81:44,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Karpiola Mika30:12,2
254Pitkäniemi Timo30:20,8 8,6
353Selänne Juha30:22,3 10,1
452Eriksson Egil34:01,3 3:49,1

 
Luokka 20, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1600cm3/1970-1990, Lähti:1
EK4, 20.9km, nopein: 104.7km/h
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi11:58,9
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi30:53,5

 
Luokka 21, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.2000cm3/1970-1990, Lähti:2
EK4, 20.9km, nopein: 109.1km/h
SijNroNimiTulosEro
157Westerlund Heikki11:29,5
256Aboiltiz Miguel Diaz11:35,05,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
157Westerlund Heikki29:20,2
256Aboiltiz Miguel Diaz29:28,3 8,1

 
Luokka 22, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, yli 2000cm3/1970-1990, Lähti:1
EK4, 20.9km, nopein: 101.8km/h
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu12:18,9
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu31:57,7

 
Luokka 23, Aircooled.fi VW Rallisarja, luokkasäännön mukaan, Lähti:8
EK4, 20.9km, nopein: 102.3km/h
SijNroNimiTulosEro
163Hannu Mika12:15,8
262Korpela Matti12:21,55,7
360Laaksonen Juhani12:36,620,8
464Laine Jukka12:44,929,1
567Niittymäki Esa12:53,237,4
665Turunen Mikko12:55,539,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
163Hannu Mika31:02,7
262Korpela Matti31:09,4 6,7
360Laaksonen Juhani31:48,7 46,0
464Laine Jukka32:12,3 1:09,6
567Niittymäki Esa32:26,3 1:23,6
665Turunen Mikko32:46,8 1:44,1


Keskeyttäneet: 61, Haapalainen Kari, 3A, Tekninen vika  -   66, Eerola Erkki, 1B, Ulosajo
 
Luokka 24, BMW Xtreme Rally, luokkasäännön mukaan, Lähti:6
EK4, 20.9km, nopein: 113km/h
SijNroNimiTulosEro
173Alanen Matti11:05,9
272Parkkinen Toni11:21,415,5
368Lavio Jaakko11:22,216,3
469Nieminen Joni11:37,731,8
570Näsi Juha12:30,01:24,1
671Saarinen Timo12:31,81:25,9
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko28:34,6
273Alanen Matti28:45,0*10,4
372Parkkinen Toni29:03,5 28,9
469Nieminen Joni29:32,5 57,9
570Näsi Juha31:42,4 3:07,8
671Saarinen Timo32:02,2 3:27,6


*AT-pisteet: 73, Alanen Matti, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 25, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:6
EK4, 20.9km, nopein: 116km/h
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri10:48,7
278Kauppi Roni10:50,61,9
376Silanterä Tero10:50,72,0
479Markkanen Kalle10:51,52,8
577Mäki Timo11:12,623,9
675Luosmala Tatujussi11:14,425,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri27:14,2
279Markkanen Kalle27:27,5 13,3
378Kauppi Roni27:41,0 26,8
476Silanterä Tero27:46,5 32,3
575Luosmala Tatujussi28:23,7 1:09,5
677Mäki Timo28:46,5 1:32,3

 
Luokka 26, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:4
EK4, 20.9km, nopein: 107.9km/h
SijNroNimiTulosEro
180Mäkelä Lauri11:37,0
281Suontausta Jari15:43,74:06,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Mäkelä Lauri29:18,3
281Suontausta Jari32:44,5 3:26,2


Keskeyttäneet: 82, Kalmi Niko, 4B, Tekninen vika  -   83, Virolainen Sami, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 27, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:4
EK4, 20.9km, nopein: 109.2km/h
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami11:29,3
285Mattila Hannu11:34,35,0
387Järvinen Asko11:54,925,6
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami28:59,5
285Mattila Hannu29:20,0 20,5
387Järvinen Asko30:10,6 1:11,1


Keskeyttäneet: 86, Mikkola Jerry, 3C, Tekninen vika
 
Luokka 28, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:5
EK4, 20.9km, nopein: 114.4km/h
SijNroNimiTulosEro
189Paasonen Marko10:57,6
290Yrjölä Mikke11:03,15,5
393Lehtonen Jari-Pekka11:22,925,3
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
190Yrjölä Mikke28:07,3
289Paasonen Marko28:30,6 23,3
393Lehtonen Jari-Pekka29:16,0 1:08,7


Keskeyttäneet: 91, Kortesuo Hannu, 4B, Tekninen vika  -   92, Valtaala Elina, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 29, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:6
EK4, 20.9km, nopein: 108.8km/h
SijNroNimiTulosEro
198Jokinen Sami11:31,7
295Jorvala Juuso11:34,02,3
394Nyblom Emil12:04,733,0
499Meskus Petteri12:06,034,3
596Salminen Jari13:00,21:28,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
195Jorvala Juuso29:05,4
298Jokinen Sami29:30,6 25,2
399Meskus Petteri30:57,7 1:52,3
494Nyblom Emil31:03,6 1:58,2
596Salminen Jari33:10,3 4:04,9


Keskeyttäneet: 97, Vilenius Kimmo, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 30, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:20
EK4, 20.9km, nopein: 116.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi10:45,1
2112Loppi Sami11:15,330,2
3103Mattila Antti11:16,131,0
4107Gylden Ari11:26,941,8
5117Richardt Tuomas11:31,045,9
6111Laurila Hannu11:31,546,4
7118Hiekkavuo Pasi11:33,648,5
8109Baarman Bjarne11:40,655,5
9114Tyllinen Jenna11:52,51:07,4
10101Kauppi Juuso11:55,21:10,1
11119Juupajärvi Joonas11:55,71:10,6
12108Kaakinen Jere11:56,11:11,0
13120Uusi-Rauva Antti12:19,41:34,3
14115Ågren Jorma12:36,31:51,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi27:44,6
2112Loppi Sami28:47,4 1:02,8
3117Richardt Tuomas28:59,7 1:15,1
4103Mattila Antti29:13,9 1:29,3
5107Gylden Ari29:14,7 1:30,1
6118Hiekkavuo Pasi29:23,1 1:38,5
7111Laurila Hannu29:31,5 1:46,9
8108Kaakinen Jere29:38,3 1:53,7
9109Baarman Bjarne29:52,4 2:07,8
10101Kauppi Juuso30:20,6 2:36,0
11114Tyllinen Jenna30:29,9 2:45,3
12119Juupajärvi Joonas30:31,3 2:46,7
13120Uusi-Rauva Antti32:17,2 4:32,6
14115Ågren Jorma32:24,5 4:39,9


Keskeyttäneet: 102, Kohtaniemi Jarkko, 3B, Tekninen vika  -   105, Tuomainen Sami, 1B, Ulosajo  -   106, Savilaakso Timo, 1B, Tekninen vika  -   110, Laaksonen Rasmus, 4B, Tekninen vika  -   113, Laine Lauri, 3C, Tekninen vika  -   116, Viitasaari Jari, 4B, Ulosajo
 
Luokka 31, Yleinen V1600, 1400 Trophy, Lähti:3
EK4, 20.9km, nopein: 108.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi11:34,8
2123Honkanen Jarmo11:56,521,7
3121Koskinen Jani12:29,554,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi29:28,5
2123Honkanen Jarmo30:14,4 45,9
3121Koskinen Jani31:09,0 1:40,5

 
Luokka 32, Juniorit V1600, 1400 Trophy, Lähti:11
EK4, 20.9km, nopein: 103.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1129Jokela Lauri12:03,9
2133Ristimäki Olli12:08,95,0
3128Kangastie Timo12:15,511,6
4131Riutta Ari-Pekka12:16,913,0
5127Savikko Aleksi12:19,015,1
6125Launonen Marko12:20,816,9
7132Tiinus Risto12:42,338,4
8134Koskinen Jussi12:53,049,1
9126Valkama Timo14:03,01:59,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli30:22,3
2129Jokela Lauri30:42,7 20,4
3127Savikko Aleksi31:14,2 51,9
4131Riutta Ari-Pekka31:15,6 53,3
5125Launonen Marko31:15,8 53,5
6128Kangastie Timo31:24,2 1:01,9
7132Tiinus Risto32:01,8 1:39,5
8134Koskinen Jussi32:33,1 2:10,8
9126Valkama Timo35:26,3 5:04,0


Keskeyttäneet: 124, Koskinen Kimmo, 2B, Ulosajo  -   130, Kylökäs Juuso, 4B, Tekninen vika