<< EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
Urjalan Historic Ralli
13.10.2018
EK 3, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Urjalan Urheiluautoilijat ry
Lahma-Trans Oy
 
Luokka 1, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1000cm3/-1969, Lähti:1
EK3, 8.4km, nopein: 95.1km/h
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari5:18,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari20:10,3

 
Luokka 2, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1300cm3/-1969, Lähti:3
EK3, 8.4km, nopein: 101.2km/h
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti4:58,8
23Valtaala Jari5:02,43,6
32Koskinen Ari5:33,434,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti18:53,8
23Valtaala Jari19:02,0 8,2
32Koskinen Ari21:02,3 2:08,5

 
Luokka 3, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1600cm3/-1969, Lähti:6
EK3, 8.4km, nopein: 102.8km/h
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku4:54,1
29Mäkitalo Juha5:02,38,2
38Lindholm Bertil5:10,716,6
45Honkalatva Jari5:19,024,9
56Salminen Sakari5:23,028,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku18:31,9
29Mäkitalo Juha18:45,7 13,8
38Lindholm Bertil19:19,6 47,7
46Salminen Sakari19:56,7 1:24,8
55Honkalatva Jari20:01,5 1:29,6


Keskeyttäneet: 7, Sarasto Martti, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty
 
Luokka 4, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,yli1600cm3/-1969, Lähti:2
EK3, 8.4km, nopein: 100km/h
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha5:02,3
211Laakkonen Pentti J6:52,31:50,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha19:13,6
211Laakkonen Pentti J25:35,9 6:22,3

 
Luokka 5, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1300cm3/1970-1975, Lähti:5
EK3, 8.4km, nopein: 105km/h
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko4:48,1
216Salminen Tero4:55,97,8
314Sinkkonen Toni5:08,019,9
413Turtia Jari5:21,433,3
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko18:01,4
216Salminen Tero18:31,3 29,9
314Sinkkonen Toni19:36,5 1:35,1
413Turtia Jari20:05,2 2:03,8


Keskeyttäneet: 17, Lappalainen Jussi, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 6, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1600cm3/1970-1975, Lähti:5
EK3, 8.4km, nopein: 105.7km/h
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko4:46,1
220Taskinen Sami4:49,23,1
319Loppi Kari4:52,76,6
418Paarala Rauno5:02,316,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko17:57,2
220Taskinen Sami18:10,6 13,4
319Loppi Kari18:10,9 13,7
418Paarala Rauno18:57,8 1:00,6


Keskeyttäneet: 22, Mäkelä Joni, 2B, Rengasrikko
 
Luokka 7, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, yli 1600cm3/1970-1975, Lähti:6
EK3, 8.4km, nopein: 110.9km/h
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo4:32,7
229Juhannusvuori Kimmo4:35,22,5
326Hietanen Ilpo4:44,812,1
425Valkonen Heikki4:46,513,8
527Ala-Lahti Jorma4:51,618,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo17:05,6
229Juhannusvuori Kimmo17:06,7 1,1
326Hietanen Ilpo17:50,9 45,3
425Valkonen Heikki17:59,5 53,9
527Ala-Lahti Jorma18:10,1 1:04,5


Keskeyttäneet: 24, Pyrhönen Pasi, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty
 
Luokka 8, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1300cm3/1970-1981, Lähti:2
EK3, 8.4km, nopein: 92.8km/h
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu5:25,7
230Hakala Markku5:42,416,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu20:10,8
230Hakala Markku20:57,1 46,3

 
Luokka 9, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1600cm3/1970-1981, Lähti:2
EK3, 8.4km, nopein: 98.5km/h
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo5:07,1
232Blomroos Pertti5:20,012,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo19:14,0
232Blomroos Pertti19:44,2 30,2

 
Luokka 11, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1300cm3/1976-1981, Lähti:3
EK3, 8.4km, nopein: 107.7km/h
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi4:40,9
236Glad Vesa4:51,510,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi17:30,1
236Glad Vesa17:55,1 25,0


Keskeyttäneet: 35, Husso Teemu, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 12, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1600cm3/1976-1981, Lähti:1
EK3, 8.4km, nopein: 111km/h
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha4:32,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha18:01,4*


*AT-pisteet: 37, Laaksonen Juha, 1A, Myöhä, 40,0
 
Luokka 13, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, yli 1600cm3/1976-1981, Lähti:3
EK3, 8.4km, nopein: 106.5km/h
SijNroNimiTulosEro
140Vuori Juhani4:43,9
238Hartikka Reijo4:55,511,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
140Vuori Juhani17:49,1
238Hartikka Reijo18:23,6 34,5


Keskeyttäneet: 41, Jaatinen Matti, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 14, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1300cm3/1982-1990, Lähti:2
EK3, 8.4km, nopein: 96.3km/h
SijNroNimiTulosEro
142Hyrske Sami5:13,9
243Siikala Antti5:18,24,3
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
142Hyrske Sami19:46,7
243Siikala Antti20:00,6 13,9

 
Luokka 15, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1600cm3/1982-1990, Lähti:1
EK3, 8.4km, nopein: 98.7km/h
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa5:06,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa19:22,4

 
Luokka 16, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.2000cm3/1982-1990, Lähti:2
EK3, 8.4km, nopein: 102.5km/h
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku4:55,1
245Haapasalo J-P4:56,81,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku18:28,9
245Haapasalo J-P18:35,3 6,4

 
Luokka 17, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, yli 2000cm3/1982-1990, Lähti:3
EK3, 8.4km, nopein: 102.9km/h
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka4:53,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka18:12,8


Keskeyttäneet: 47, Mustapuro Onni, 3A, Tekninen vika  -   48, Tarvainen Matti.J., 3B, Ulosajo
 
Luokka 18, HRCF nuottisarja: E, F ja G1/T, GT, 1-4, vapaa/-1969, Lähti:1
EK3, 8.4km, nopein: 96.2km/h
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo5:14,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo19:32,5

 
Luokka 19, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1300cm3/1970-1990, Lähti:4
EK3, 8.4km, nopein: 104.7km/h
SijNroNimiTulosEro
151Karpiola Mika4:48,7
253Selänne Juha4:52,23,5
354Pitkäniemi Timo4:53,64,9
452Eriksson Egil5:27,638,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Pitkäniemi Timo18:16,6
251Karpiola Mika18:18,2 1,6
353Selänne Juha18:19,6 3,0
452Eriksson Egil20:22,5 2:05,9

 
Luokka 20, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1600cm3/1970-1990, Lähti:1
EK3, 8.4km, nopein: 102.1km/h
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi4:56,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi18:54,6

 
Luokka 21, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.2000cm3/1970-1990, Lähti:2
EK3, 8.4km, nopein: 107.5km/h
SijNroNimiTulosEro
157Westerlund Heikki4:41,2
256Aboiltiz Miguel Diaz4:48,16,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
157Westerlund Heikki17:50,7
256Aboiltiz Miguel Diaz17:53,3 2,6

 
Luokka 22, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, yli 2000cm3/1970-1990, Lähti:1
EK3, 8.4km, nopein: 96.9km/h
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu5:12,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu19:38,8

 
Luokka 23, Aircooled.fi VW Rallisarja, luokkasäännön mukaan, Lähti:8
EK3, 8.4km, nopein: 100km/h
SijNroNimiTulosEro
162Korpela Matti5:02,4
263Hannu Mika5:02,70,3
360Laaksonen Juhani5:04,92,5
464Laine Jukka5:11,38,9
567Niittymäki Esa5:13,110,7
665Turunen Mikko5:19,517,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
163Hannu Mika18:46,9
262Korpela Matti18:47,9 1,0
360Laaksonen Juhani19:12,1 25,2
464Laine Jukka19:27,4 40,5
567Niittymäki Esa19:33,1 46,2
665Turunen Mikko19:51,3 1:04,4


Keskeyttäneet: 61, Haapalainen Kari, 3A, Tekninen vika  -   66, Eerola Erkki, 1B, Ulosajo
 
Luokka 24, BMW Xtreme Rally, luokkasäännön mukaan, Lähti:6
EK3, 8.4km, nopein: 112km/h
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko4:30,1
273Alanen Matti4:38,07,9
372Parkkinen Toni4:41,111,0
469Nieminen Joni4:47,317,2
570Näsi Juha5:10,440,3
671Saarinen Timo5:14,844,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko17:12,4
273Alanen Matti17:39,1*26,7
372Parkkinen Toni17:42,1 29,7
469Nieminen Joni17:54,8 42,4
570Näsi Juha19:12,4 2:00,0
671Saarinen Timo19:30,4 2:18,0


*AT-pisteet: 73, Alanen Matti, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 25, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:6
EK3, 8.4km, nopein: 117.2km/h
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri4:18,1
279Markkanen Kalle4:24,86,7
376Silanterä Tero4:27,59,4
478Kauppi Roni4:27,59,4
575Luosmala Tatujussi4:34,416,3
677Mäki Timo4:38,620,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri16:25,5
279Markkanen Kalle16:36,0 10,5
378Kauppi Roni16:50,4 24,9
476Silanterä Tero16:55,8 30,3
575Luosmala Tatujussi17:09,3 43,8
677Mäki Timo17:33,9 1:08,4

 
Luokka 26, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:4
EK3, 8.4km, nopein: 111.1km/h
SijNroNimiTulosEro
181Suontausta Jari4:32,3
280Mäkelä Lauri4:44,111,8
382Kalmi Niko4:45,913,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Suontausta Jari17:00,8
280Mäkelä Lauri17:41,3 40,5
382Kalmi Niko17:54,3 53,5


Keskeyttäneet: 83, Virolainen Sami, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 27, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:4
EK3, 8.4km, nopein: 109.6km/h
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami4:35,9
286Mikkola Jerry4:36,50,6
385Mattila Hannu4:42,56,6
487Järvinen Asko4:54,418,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
186Mikkola Jerry17:23,5
284Saari Sami17:30,2 6,7
385Mattila Hannu17:45,7 22,2
487Järvinen Asko18:15,7 52,2

 
Luokka 28, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:5
EK3, 8.4km, nopein: 110.4km/h
SijNroNimiTulosEro
190Yrjölä Mikke4:34,0
289Paasonen Marko4:35,81,8
391Kortesuo Hannu4:42,08,0
493Lehtonen Jari-Pekka4:47,813,8
592Valtaala Elina4:58,124,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
190Yrjölä Mikke17:04,2
289Paasonen Marko17:33,0 28,8
391Kortesuo Hannu17:49,5 45,3
493Lehtonen Jari-Pekka17:53,1 48,9
592Valtaala Elina18:24,1 1:19,9

 
Luokka 29, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:6
EK3, 8.4km, nopein: 107.3km/h
SijNroNimiTulosEro
195Jorvala Juuso4:41,7
298Jokinen Sami4:48,16,4
399Meskus Petteri4:59,918,2
494Nyblom Emil5:07,525,8
596Salminen Jari5:21,840,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
195Jorvala Juuso17:31,4
298Jokinen Sami17:58,9 27,5
399Meskus Petteri18:51,7 1:20,3
494Nyblom Emil18:58,9 1:27,5
596Salminen Jari20:10,1 2:38,7


Keskeyttäneet: 97, Vilenius Kimmo, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 30, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:20
EK3, 8.4km, nopein: 111.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi4:30,2
2116Viitasaari Jari4:40,710,5
3117Richardt Tuomas4:42,512,3
4108Kaakinen Jere4:45,315,1
5112Loppi Sami4:46,616,4
6103Mattila Antti4:46,716,5
7118Hiekkavuo Pasi4:50,119,9
8107Gylden Ari4:50,320,1
9111Laurila Hannu4:52,422,2
10119Juupajärvi Joonas4:53,122,9
11110Laaksonen Rasmus4:53,323,1
12101Kauppi Juuso4:56,125,9
13109Baarman Bjarne4:57,727,5
14114Tyllinen Jenna5:00,330,1
15113Laine Lauri5:07,937,7
16115Ågren Jorma5:19,749,5
17120Uusi-Rauva Antti5:20,149,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi16:59,5
2116Viitasaari Jari17:24,8 25,3
3117Richardt Tuomas17:28,7 29,2
4112Loppi Sami17:32,1 32,6
5108Kaakinen Jere17:42,2 42,7
6107Gylden Ari17:47,8 48,3
7118Hiekkavuo Pasi17:49,5 50,0
8103Mattila Antti17:57,8 58,3
9110Laaksonen Rasmus17:59,4 59,9
10111Laurila Hannu18:00,0 1:00,5
11109Baarman Bjarne18:11,8 1:12,3
12101Kauppi Juuso18:25,4 1:25,9
13113Laine Lauri18:31,3 1:31,8
14119Juupajärvi Joonas18:35,6 1:36,1
15114Tyllinen Jenna18:37,4 1:37,9
16115Ågren Jorma19:48,2 2:48,7
17120Uusi-Rauva Antti19:57,8 2:58,3


Keskeyttäneet: 102, Kohtaniemi Jarkko, 3B, Tekninen vika  -   105, Tuomainen Sami, 1B, Ulosajo  -   106, Savilaakso Timo, 1B, Tekninen vika
 
Luokka 31, Yleinen V1600, 1400 Trophy, Lähti:3
EK3, 8.4km, nopein: 106.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi4:44,7
2123Honkanen Jarmo4:56,912,2
3121Koskinen Jani5:03,218,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi17:53,7
2123Honkanen Jarmo18:17,9 24,2
3121Koskinen Jani18:39,5 45,8

 
Luokka 32, Juniorit V1600, 1400 Trophy, Lähti:11
EK3, 8.4km, nopein: 102.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli4:54,0
2129Jokela Lauri4:59,15,1
3127Savikko Aleksi5:02,58,5
4125Launonen Marko5:04,510,5
5131Riutta Ari-Pekka5:05,311,3
6128Kangastie Timo5:06,712,7
7130Kylökäs Juuso5:11,917,9
8132Tiinus Risto5:15,921,9
9134Koskinen Jussi5:16,122,1
10126Valkama Timo5:48,154,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli18:13,4
2129Jokela Lauri18:38,8 25,4
3125Launonen Marko18:55,0 41,6
4127Savikko Aleksi18:55,2 41,8
5131Riutta Ari-Pekka18:58,7 45,3
6128Kangastie Timo19:08,7 55,3
7132Tiinus Risto19:19,5 1:06,1
8130Kylökäs Juuso19:25,7 1:12,3
9134Koskinen Jussi19:40,1 1:26,7
10126Valkama Timo21:23,3 3:09,9


Keskeyttäneet: 124, Koskinen Kimmo, 2B, Ulosajo