EK2 >> Yleiskilpailun tulos
Urjalan Historic Ralli
13.10.2018
EK 1, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Urjalan Urheiluautoilijat ry
Neste Kylmäkoski
 
Luokka 1, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1000cm3/-1969, Lähti:1
EK1, 7.95km, nopein: 87.3km/h
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari5:27,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Ohrankämmen Jari5:27,7

 
Luokka 2, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1300cm3/-1969, Lähti:3
EK1, 7.95km, nopein: 92.7km/h
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti5:08,6
23Valtaala Jari5:10,82,2
32Koskinen Ari5:52,443,8
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Leander Matti5:08,6
23Valtaala Jari5:10,8 2,2
32Koskinen Ari5:52,4 43,8

 
Luokka 3, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,enint.1600cm3/-1969, Lähti:6
EK1, 7.95km, nopein: 94.9km/h
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku5:01,7
29Mäkitalo Juha5:03,72,0
38Lindholm Bertil5:10,48,7
46Salminen Sakari5:21,319,6
55Honkalatva Jari5:26,324,6
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
110Taipale Markku5:01,7
29Mäkitalo Juha5:03,7 2,0
38Lindholm Bertil5:10,4 8,7
46Salminen Sakari5:21,3 19,6
55Honkalatva Jari5:26,3 24,6


Keskeyttäneet: 7, Sarasto Martti, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty
 
Luokka 4, Historic -69: E,F ja G1/T,GT,1-4,yli1600cm3/-1969, Lähti:2
EK1, 7.95km, nopein: 91.3km/h
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha5:13,5
211Laakkonen Pentti J6:56,61:43,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Berner Juha5:13,5
211Laakkonen Pentti J6:56,6 1:43,1

 
Luokka 5, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1300cm3/1970-1975, Lähti:5
EK1, 7.95km, nopein: 97.5km/h
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko4:53,6
216Salminen Tero5:02,38,7
314Sinkkonen Toni5:18,524,9
413Turtia Jari5:25,531,9
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
115Allinen Niko4:53,6
216Salminen Tero5:02,3 8,7
314Sinkkonen Toni5:18,5 24,9
413Turtia Jari5:25,5 31,9


Keskeyttäneet: 17, Lappalainen Jussi, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 6, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, enint.1600cm3/1970-1975, Lähti:5
EK1, 7.95km, nopein: 98.9km/h
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko4:49,3
220Taskinen Sami4:50,10,8
319Loppi Kari4:55,46,1
422Mäkelä Joni5:01,412,1
518Paarala Rauno5:07,318,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
121Frilander Mikko4:49,3
220Taskinen Sami4:50,1 0,8
319Loppi Kari4:55,4 6,1
422Mäkelä Joni5:01,4 12,1
518Paarala Rauno5:07,3 18,0

 
Luokka 7, Historic -75: G2 ja H1/2 ja 4, yli 1600cm3/1970-1975, Lähti:6
EK1, 7.95km, nopein: 102.7km/h
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo4:38,7
229Juhannusvuori Kimmo4:38,90,2
326Hietanen Ilpo4:51,412,7
425Valkonen Heikki4:54,415,7
527Ala-Lahti Jorma4:56,217,5
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Kuukka Timo4:38,7
229Juhannusvuori Kimmo4:38,9 0,2
326Hietanen Ilpo4:51,4 12,7
425Valkonen Heikki4:54,4 15,7
527Ala-Lahti Jorma4:56,2 17,5


Keskeyttäneet: 24, Pyrhönen Pasi, LÄHTÖ, Lähtöoikeus evätty
 
Luokka 8, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1300cm3/1970-1981, Lähti:2
EK1, 7.95km, nopein: 87km/h
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu5:28,9
230Hakala Markku5:42,113,2
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
131Karttunen Arttu5:28,9
230Hakala Markku5:42,1 13,2

 
Luokka 9, Historic -81: G1, G2, H1, H2 ja I/1 ja 3, enint.1600cm3/1970-1981, Lähti:2
EK1, 7.95km, nopein: 91.3km/h
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo5:13,5
232Blomroos Pertti5:18,24,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
133Linden Raimo5:13,5
232Blomroos Pertti5:18,2 4,7

 
Luokka 11, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1300cm3/1976-1981, Lähti:3
EK1, 7.95km, nopein: 102.4km/h
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi4:39,5
236Glad Vesa4:50,611,1
335Husso Teemu5:13,534,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
134Järvinen Tommi4:39,5
236Glad Vesa4:50,6 11,1
335Husso Teemu5:13,5 34,0

 
Luokka 12, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, enint.1600cm3/1976-1981, Lähti:1
EK1, 7.95km, nopein: 100.8km/h
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha4:44,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
137Laaksonen Juha5:24,0*


*AT-pisteet: 37, Laaksonen Juha, 1A, Myöhä, 40,0
 
Luokka 13, Historic -81: H2 ja I/2 ja 4, yli 1600cm3/1976-1981, Lähti:3
EK1, 7.95km, nopein: 101.6km/h
SijNroNimiTulosEro
141Jaatinen Matti4:41,6
240Vuori Juhani4:50,69,0
338Hartikka Reijo4:57,916,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
141Jaatinen Matti4:41,6
240Vuori Juhani4:50,6 9,0
338Hartikka Reijo4:57,9 16,3

 
Luokka 14, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1300cm3/1982-1990, Lähti:2
EK1, 7.95km, nopein: 88.1km/h
SijNroNimiTulosEro
142Hyrske Sami5:25,0
243Siikala Antti5:27,72,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
142Hyrske Sami5:25,0
243Siikala Antti5:27,7 2,7

 
Luokka 15, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.1600cm3/1982-1990, Lähti:1
EK1, 7.95km, nopein: 90.8km/h
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa5:15,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
144Lindroos Esa5:15,1

 
Luokka 16, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, enint.2000cm3/1982-1990, Lähti:2
EK1, 7.95km, nopein: 94.4km/h
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku5:03,3
245Haapasalo J-P5:03,80,5
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Laakso Markku5:03,3
245Haapasalo J-P5:03,8 0,5

 
Luokka 17, Historic -90: J1 ja J2/N, A ja B, yli 2000cm3/1982-1990, Lähti:3
EK1, 7.95km, nopein: 98.5km/h
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka4:50,6
247Mustapuro Onni4:57,36,7
348Tarvainen Matti.J.5:19,428,8
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Koskela Ilkka4:50,6
247Mustapuro Onni4:57,3 6,7
348Tarvainen Matti.J.5:19,4 28,8

 
Luokka 18, HRCF nuottisarja: E, F ja G1/T, GT, 1-4, vapaa/-1969, Lähti:1
EK1, 7.95km, nopein: 90.9km/h
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo5:14,9
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
150Hämäläinen Teuvo5:14,9

 
Luokka 19, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1300cm3/1970-1990, Lähti:4
EK1, 7.95km, nopein: 96.3km/h
SijNroNimiTulosEro
154Pitkäniemi Timo4:57,3
251Karpiola Mika5:02,45,1
353Selänne Juha5:03,56,2
452Eriksson Egil5:37,239,9
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Pitkäniemi Timo4:57,3
251Karpiola Mika5:02,4 5,1
353Selänne Juha5:03,5 6,2
452Eriksson Egil5:37,2 39,9

 
Luokka 20, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.1600cm3/1970-1990, Lähti:1
EK1, 7.95km, nopein: 91.1km/h
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi5:14,2
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
155Koskinen Pasi5:14,2

 
Luokka 21, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, enint.2000cm3/1970-1990, Lähti:2
EK1, 7.95km, nopein: 98.5km/h
SijNroNimiTulosEro
156Aboiltiz Miguel Diaz4:50,5
257Westerlund Heikki4:52,72,2
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
156Aboiltiz Miguel Diaz4:50,5
257Westerlund Heikki4:52,7 2,2

 
Luokka 22, HRCF nuottisarja: G2-J2 / 1-4, N, A ja B, yli 2000cm3/1970-1990, Lähti:1
EK1, 7.95km, nopein: 89.2km/h
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu5:20,9
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Koivisto Teemu5:20,9

 
Luokka 23, Aircooled.fi VW Rallisarja, luokkasäännön mukaan, Lähti:8
EK1, 7.95km, nopein: 96km/h
SijNroNimiTulosEro
161Haapalainen Kari4:58,1
263Hannu Mika5:00,22,1
362Korpela Matti5:08,710,6
464Laine Jukka5:15,016,9
560Laaksonen Juhani5:16,618,5
665Turunen Mikko5:20,322,2
767Niittymäki Esa5:22,724,6
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Haapalainen Kari4:58,1
263Hannu Mika5:00,2 2,1
362Korpela Matti5:08,7 10,6
464Laine Jukka5:15,0 16,9
560Laaksonen Juhani5:16,6 18,5
665Turunen Mikko5:20,3 22,2
767Niittymäki Esa5:22,7 24,6


Keskeyttäneet: 66, Eerola Erkki, 1B, Ulosajo
 
Luokka 24, BMW Xtreme Rally, luokkasäännön mukaan, Lähti:6
EK1, 7.95km, nopein: 101.1km/h
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko4:43,1
272Parkkinen Toni4:46,83,7
373Alanen Matti4:47,64,5
469Nieminen Joni4:51,88,7
570Näsi Juha5:15,832,7
671Saarinen Timo5:19,136,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Lavio Jaakko4:43,1
272Parkkinen Toni4:46,8 3,7
373Alanen Matti4:47,6 4,5
469Nieminen Joni4:51,8 8,7
570Näsi Juha5:15,8 32,7
671Saarinen Timo5:19,1 36,0

 
Luokka 25, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:6
EK1, 7.95km, nopein: 105.3km/h
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri4:31,9
279Markkanen Kalle4:32,60,7
378Kauppi Roni4:35,73,8
476Silanterä Tero4:38,56,6
575Luosmala Tatujussi4:38,66,7
677Mäki Timo4:45,613,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Joona Lauri4:31,9
279Markkanen Kalle4:32,6 0,7
378Kauppi Roni4:35,7 3,8
476Silanterä Tero4:38,5 6,6
575Luosmala Tatujussi4:38,6 6,7
677Mäki Timo4:45,6 13,7

 
Luokka 26, Nuotitettavat, 2-vetoiset Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:4
EK1, 7.95km, nopein: 102.4km/h
SijNroNimiTulosEro
181Suontausta Jari4:39,5
283Virolainen Sami4:40,00,5
380Mäkelä Lauri4:50,010,5
482Kalmi Niko4:54,815,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Suontausta Jari4:39,5
283Virolainen Sami4:40,0 0,5
380Mäkelä Lauri4:50,0 10,5
482Kalmi Niko4:54,8 15,3

 
Luokka 27, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:4
EK1, 7.95km, nopein: 101.7km/h
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami4:41,5
286Mikkola Jerry4:42,10,6
385Mattila Hannu4:49,58,0
487Järvinen Asko4:59,017,5
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Saari Sami4:41,5
286Mikkola Jerry4:42,1 0,6
385Mattila Hannu4:49,5 8,0
487Järvinen Asko4:59,0 17,5

 
Luokka 28, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:5
EK1, 7.95km, nopein: 104.3km/h
SijNroNimiTulosEro
190Yrjölä Mikke4:34,3
293Lehtonen Jari-Pekka4:48,714,4
391Kortesuo Hannu4:51,917,6
492Valtaala Elina4:56,922,6
589Paasonen Marko4:57,623,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
190Yrjölä Mikke4:34,3
293Lehtonen Jari-Pekka4:48,7 14,4
391Kortesuo Hannu4:51,9 17,6
492Valtaala Elina4:56,9 22,6
589Paasonen Marko4:57,6 23,3

 
Luokka 29, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, enint.1600cm3, Lähti:6
EK1, 7.95km, nopein: 101km/h
SijNroNimiTulosEro
195Jorvala Juuso4:43,5
298Jokinen Sami4:45,52,0
399Meskus Petteri5:06,623,1
494Nyblom Emil5:07,524,0
597Vilenius Kimmo5:16,533,0
696Salminen Jari5:29,846,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
195Jorvala Juuso4:43,5
298Jokinen Sami4:45,5 2,0
399Meskus Petteri5:06,6 23,1
494Nyblom Emil5:07,5 24,0
597Vilenius Kimmo5:16,5 33,0
696Salminen Jari5:29,8 46,3

 
Luokka 30, Ei nuotitettavat, 2WD Rallin säännöt art.17 mukaiset autot, yli 1600cm3, Lähti:20
EK1, 7.95km, nopein: 105.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi4:32,1
2117Richardt Tuomas4:34,82,7
3112Loppi Sami4:39,06,9
4116Viitasaari Jari4:39,87,7
5102Kohtaniemi Jarkko4:39,97,8
6108Kaakinen Jere4:46,214,1
7111Laurila Hannu4:47,715,6
8107Gylden Ari4:48,716,6
9118Hiekkavuo Pasi4:49,317,2
10119Juupajärvi Joonas4:50,218,1
11110Laaksonen Rasmus4:50,918,8
12109Baarman Bjarne4:54,222,1
13103Mattila Antti4:54,622,5
14113Laine Lauri4:58,426,3
15101Kauppi Juuso5:00,828,7
16114Tyllinen Jenna5:04,031,9
17115Ågren Jorma5:25,553,4
18120Uusi-Rauva Antti5:29,457,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1104Nordberg Jussi4:32,1
2117Richardt Tuomas4:34,8 2,7
3112Loppi Sami4:39,0 6,9
4116Viitasaari Jari4:39,8 7,7
5102Kohtaniemi Jarkko4:39,9 7,8
6108Kaakinen Jere4:46,2 14,1
7111Laurila Hannu4:47,7 15,6
8107Gylden Ari4:48,7 16,6
9118Hiekkavuo Pasi4:49,3 17,2
10119Juupajärvi Joonas4:50,2 18,1
11110Laaksonen Rasmus4:50,9 18,8
12109Baarman Bjarne4:54,2 22,1
13103Mattila Antti4:54,6 22,5
14113Laine Lauri4:58,4 26,3
15101Kauppi Juuso5:00,8 28,7
16114Tyllinen Jenna5:04,0 31,9
17115Ågren Jorma5:25,5 53,4
18120Uusi-Rauva Antti5:29,4 57,3


Keskeyttäneet: 105, Tuomainen Sami, 1B, Ulosajo  -   106, Savilaakso Timo, 1B, Tekninen vika
 
Luokka 31, Yleinen V1600, 1400 Trophy, Lähti:3
EK1, 7.95km, nopein: 97.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi4:52,7
2123Honkanen Jarmo4:57,04,3
3121Koskinen Jani5:04,411,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1122Laaksomaa Pasi4:52,7
2123Honkanen Jarmo4:57,0 4,3
3121Koskinen Jani5:04,4 11,7

 
Luokka 32, Juniorit V1600, 1400 Trophy, Lähti:11
EK1, 7.95km, nopein: 96.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli4:57,6
2129Jokela Lauri5:05,88,2
3127Savikko Aleksi5:10,212,6
4125Launonen Marko5:12,014,4
5131Riutta Ari-Pekka5:12,514,9
6128Kangastie Timo5:13,415,8
7132Tiinus Risto5:13,415,8
8124Koskinen Kimmo5:15,117,5
9130Kylökäs Juuso5:18,520,9
10134Koskinen Jussi5:28,330,7
11126Valkama Timo5:49,852,2
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1133Ristimäki Olli4:57,6
2129Jokela Lauri5:05,8 8,2
3127Savikko Aleksi5:10,2 12,6
4125Launonen Marko5:12,0 14,4
5131Riutta Ari-Pekka5:12,5 14,9
6128Kangastie Timo5:13,4 15,8
7132Tiinus Risto5:13,4 15,8
8124Koskinen Kimmo5:15,1 17,5
9130Kylökäs Juuso5:18,5 20,9
10134Koskinen Jussi5:28,3 30,7
11126Valkama Timo5:49,8 52,2